A menzák létezése óta még senkinek sem sikerült feltalálnia olyan ételsort, amely minden gyereknek ízlett volna.
Váradi Károly tizenhat éve üzemelteti a dévaványai napközi konyhát, gondoskodik a bölcsődei, óvodai, iskolai és szociális étkeztetésről. Minden kedden este Békéscsabára indul, hogy éjszaka a nagybani piacon gyümölcsöket és zöldségeket vásároljon – írja a Békés Megyei Hírlap – online.
Ilyenkor egy egész hétre való zöldárut veszek. Sajnos, friss gyümölcsöt, zöldséget helyben, Dévaványán alig-alig tudok beszerezni, ma már nem nagyon termelnek zártkertekben az emberek. Csupán az önkormányzati kertészetből tudunk egy keveset vásárolni. A sertéshús jelentős részét viszont egy helyi gazdától vesszük — mondta a vállalkozó, aki hozzátette azt is, szerencsére nagy raktárral rendelkeznek, így például az egész télire való almát egyszerre be tudják tárolni. Sőt, tartós élelmiszerekből is éppen ezen a héten vásároltak be több mint 5 millió forintért, így a hamarosan várható áremelkedések egy részét is kivédik.
A dévaványai gyerekek (és felnőttek) abban a szerencsés helyzetben vannak, hogy itt a cukorbetegek, sőt, a lisztérzékenyek számára is étkezést biztosítanak a napközi konyhán. Váradi Károly szavaiból az is kiderült, ehhez külső szakértőként dietetikust is alkalmaznak.
Sokszor halljuk a médiában, hogy a szülők és a gyerekek általában mindenütt elégedetlenek a menzai kínálattal. Szerintem a baj ott van, hogy odahaza sokan egészségtelenül étkeznek, a chipsek, a csokoládék után nem ízlenek nekik a főzelékek — fűzte hozzá a vállalkozó. Ezen véleménnyel a közétkeztetésben érdekeltek többsége is egyetért.
A megye több településén a közmunkaprogram keretében megtermelt zöldségeket a napközi konyhákon hasznosítják. Tarhoson ez már tavaly ősz óta így van. A teljesség igénye nélkül burgonya, hagyma és egyéb konyhakerti növények is segítik az ellátást, sőt, újdonságként már savanyúság is, amit szintén a közmunkások tettek el.