A szer hasnyálmirigy-gyulladást okozhat, az állatkísérletek pedig azt mutatták, hogy előfordulhat medulláris pajzsmirigydaganat is.
Az Ozempic nem varázsszer, a titok abban rejlik, hogy a gyógyszer lassítja a gyomor ürülését és a központi idegrendszeren keresztül az éhségérzetet is csökkenti, emiatt a diabéteszeseknek előírt diétát is könnyebb betartania – magyarázta a Magyar Nemzetnek Pusztai Péter. A Budai Egészségközpont endokrinológusa szerint ugyanakkor a jelentkező mellékhatások miatt odafigyelést igényel a készítmény.
– Az Ozempicben található szemaglutid hormon azontúl, hogy kifejti az inzulint termelő bétasejtekre a kedvező hatását, lassítja a gyomorürülést és a központi idegrendszeren keresztül csökkenti az étvágyunkat. Ez a cukorbetegeknek nagy segítség, hiszen a legtöbbjük elhízott, így a gyógyszernek hála az előírt diétát is könnyebb betartaniuk – fogalmazott Pusztai Péter, a Budai Egészségközpont endokrinológusa. Kiemelte:
tehát valójában nem az Ozempictől indul be a fogyás, hanem attól, hogy a szer hatására kevesebbet eszünk.
Amíg hazánkban kizárólag a kettes típusú cukorbetegség kezelésére használatos, az USA-ban bárki hozzáférhet ehhez a gyógyszerhez, az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatósága (FDA) ugyanis elfogadta mint étvágycsökkentő szert is. – Nálunk hivatalosan nem olyan könnyű hozzájutni ehhez a készítményhez, kizárólag kettes típusú cukorbetegek számára írható fel akkor, ha előtte metformin vagy szulfonilurea hatóanyagú gyógyszert használt a beteg, illetve a hemoglobin A1C-je hét feletti értéket mutat – hívta fel a figyelmet.
A szemaglutidok veszélye, hogy a hasnyálmirigy izgalmát okozzák, amely hasnyálmirigy-gyulladást okozhat, az állatkísérletek pedig azt mutatták, hogy előfordulhat medulláris pajzsmirigydaganat is.
További részletek a magyarnemzet.hu cikkében.