A jelenlegi háziorvosi rendszer a doktort diszpécserré fokozza le, aki a beteget vagy szakrendelőbe vagy a sürgősségi osztályra utalja.
Alacsony bérek, elvándorlás, kórházi fertőzések. A sor szinte végtelen, ha a magyar egészségügy problémáit soroljuk. Az ágazattal foglalkozó cikksorozat 3. részében a sajtót is tematizáló témakört járjuk körbe: a sürgősségi osztályok helyzetével foglalkozott a zoom.hu. A Zoom.hu-nak nyilatkozó egyik egészségügyi szakértő szerint ezek az osztályok a háziorvosi praxisok ledobóhelyei lettek.
A pénzhiányból következő legnagyobb gond, hogy sürgősségi osztályoknak kellene megoldaniuk egy sor olyan problémát, ami nem az ő feladatuk lenne. Ez jól reprezentálja az egészségügy ellátórendszerének a gondjait. Látható az is, hogy rengeteg tényező határozza meg, miért a sürgősségi az egyetlen hely a rendszerben, ahova szabadon, az utcáról be lehet menni.
„A gond az alapellátással kezdődik: a háziorvosok rendelési idejéhez nem mindenkinek igazodik a munkaideje. Sokan nem engedhetik meg maguknak, hogy órákat várjanak a doktorra. Bizonyos orvosságokat nem is írhat fel, tovább kell utalnia a betegeget, de ott is várni kell. Éppen ezért sokan már azért mennek a sürgősségire, mert nem szedték be a gyógyszerüket, hiszen nincs receptjük. A háziorvosok csak akkor tudnának ezen segíteni, ha mindegyikükre kevesebb beteg jutna, ha be lennének töltve a praxisok, és két-három segítőre is jutna pénz. Ezen kívül jóval több kompetenciát kellene adni a szakdolgozóknak, számos olyan feladat van, amit ők is el tudnának látni, nem csak az orvosok" – mondta Falus Ferenc, a Nyírő Gyula Kórház korábbi igazgatója, aki társadalmi konszenzust sürget arról, mi a legnagyobb gond ma az egészségügyben. Továbbiak a teljes cikkben