A kamara eddigi etikai kódexe részletesebb, áttekinthetőbb és az etikai eljárásokban iránymutatásként használhatóbb.
Magyarország ennél sokkal többet érdemel – összegezte lapunknak a véleményét Hegedűs Zsolt az orvosok magatartását szabályozó új etikai kódexről, amelyet egy, a Belügyminisztériumhoz tartozó testület szövegezett. Az Angliában és itthon is praktizáló orvos négy éve küzd a modern, betegközpontú orvosetikáért, ám szerinte az új szabályozás évtizedekkel veti vissza a gyógyítást, és esélyt sem ad arra, hogy az orvosok elleni eljárások nyilvánosak legyenek, írja a 24.hu.
Az európai jó gyakorlatokat figyelmen kívül hagyja, a fejlődést nem szolgálja, a betegek orvosokba vetett bizalmát nem növeli, az őszinteséget nem támogatja, ráadásul nem is transzparens az új orvosetikai kódex és ügyrend – állítja Hegedűs Zsolt, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) Etikai Kollégiumának vezetője.
Új etikai szabályozás azért készül, mert a kötelező tagság felszámolásával a MOK-tól az etikai ügyek lefolytatásának feladatát is elvették. Az etikai eljárások lebonyolításával az eddig az egészségüggyel kapcsolatban csak véleményező feladatot ellátó, jelenleg a Belügyminisztérium alá tartozó Egészségügyi Tudományos Tanácsot (ETT) bízták meg, amihez új orvosetikai kódexet is írnak. Az ETT által elkészített orvosetikai kódex már a testület honlapján is elérhető, kérdésünkre pedig Mandl József elnök azt írta, a kódex összeállítói és írói a tanács elnökségének tagjai, bizottsági elnökei és titkárai voltak. A készülő szöveget a kamara véleményezhette, de a megírási folyamatban tevékenyen nem vehetett részt.
Az orvos súlyos véleményt fogalmaz meg: Az új orvosetikai kódex? Visszamegyünk 30–40 évet. Vissza a szocializmusba.
A kamara elnöksége június elején több oldalon keresztül sorolta kifogásait a készülő új kódexszel kapcsolatban, és arra jutott, hogy annak használatát sem erkölcsi, sem szakmai okokra hivatkozva nem támogatja. A MOK Országos Hivatalának jogászcsapata úgy értékelte a készülő szöveget, hogy a kamara eddigi etikai kódexe részletesebb, áttekinthetőbb és az etikai eljárásokban iránymutatásként használhatóbb.
További részletek a 24.hu cikkében.