Nő a lemaradásunk a V4-ekhez képest is a modern technológiák használatában.
„Nálunk van, de fizetős, mert a társadalombiztosító nem támogatja" – sokszor hallhatják a betegek ezt a kijelentést, az okát pedig rendszerint nem feszegetik.
Egy korszerűbb gép, technológia vagy orvosi eljárás befogadásának – vagyis annak, hogy közfinanszírozott támogatást kaphasson – számos szempontja van. Nem feltétlenül a bürokrácia vagy a pénzhiány áll az elutasítás mögött. Sok más mellett azt is mérlegelni kell, hogy orvosszakmai szempontból valóban indokolt és biztonságos-e egy-egy eljárás vagy eszköz. A pozitív döntés alapvetően azt jelenti, hogy az állam finanszírozza az adott géppel vagy technikával végzett vizsgálatot, terápiát. Magát az eszközt azonban a kórházaknak vagy egészségügyi intézeteknek kell – saját forrásból vagy pályázati támogatásból – megvásárolniuk, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) erre nem ad pénzt - olvasható a HVG-ben
„Azt tapasztaljuk, hogy az uniós országokkal vagy akár a visegrádi négyek többi tagjával való összehasonlításban is nő a lemaradásunk, a modern technológiákhoz való hozzáférés folyamatosan lassul" – mondja Holchacker Péter, az Egészségügyi Technológia és Orvostechnikai Szállítók Egyesületének igazgatója.
Hozzátette, ez nem azt jelenti, hogy ami van, az rossz, hanem hogy egy új műtéti eljárás, technológiai eszköz vagy például implantátum használata jellemzően nem Magyarországon terjed el először.