• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Miért csökken az egészségügy presztízse?

Lapszemle Forrás: mno.hu

Termékbemutatókon és hirdetésekkel még mindig százezreket gombolnak le a hiszékeny vásárlókról.

A több száz milliós bírságok ellenére ma is számtalan olyan gyógyító és egészségjavító hatásúnak hirdetett termék van a piacon, amely valójában sosem hozza a kívánt eredményt. A nemritkán százezrekért árult termékek által nem gyógyul meg a beteg, csak szegényebbé válik. A fogyasztókat minden tájékoztatás ellenére a megfelelő meggyőzéstechnikával könnyű befolyásolni, a probléma gyökere pedig valószínűleg az, hogy nem bíznak a hagyományos orvoslás hatásosságában – olvasható az mno.hu portálján.


A témával kapcsolatban Németh Erzsébet szociálpszichológus kifejtette, manapság családon belül már az is gyakran előfordul, hogy valaki nem az egyébként orvos hozzátartozójához fordul segítségért, hanem inkább természetgyógyászhoz megy, vagy más, nem hagyományos módszert, terméket részesít előnyben, ami komoly feszültségeket is okozhat. A legfontosabb kérdés szerinte, hogy miért csökken folyamatosan az egészségügy presztízse és hitele, miközben az orvostudomány fejlődésével egyre több betegséget tudnak gyógyítani.


Abban az időben – folytatta a szociálpszichológus –, mikor az orvosok még piócákat raktak az emberre, az orvostársadalmat rendkívüli módon tisztelték. Most pedig annak ellenére nincs a helyzet magaslatán, hogy a legkülönfélébb műszerek és eszközök állnak rendelkezésre, csökkent a hitelessége. Sokféle kutatás foglalkozik manapság azzal, hogy miért nem bíznak a betegek a hagyományos orvoslásban, és mi az oka, hogy nem hisznek az eredményességben – mondta a szociálpszichológus. Mint kiderült, ezekben a kutatásokban arra is kitérnek, hogyan dolgoznak azok a kuruzslók, akik betegek tucatjait tudják meggyőzni arról, hogy hozzájuk forduljanak. Ez ugyanis jelenleg is napi probléma.
A vizsgálatok alapján kiderült, a betegek szerint az az igazán jó orvos, akinek van empátiája. Azokat tartják többre, akiről érzik, hogy odafigyelnek rájuk, megértik őket és foglalkoznak velük. A pácienseknek a vizsgálatok során a személyes kontaktus és a fizikális vizsgálatok is fontosak, amelyek során például meghallgatja, megérinti őket az orvos – fejtette ki Németh Erzsébet.


További részletek a portálon olvashatók!