• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Az új ügyeleti rendszer első tapasztalatai Fejér megyében

Lapszemle 2024.03.08 Forrás: feol.hu
Az új ügyeleti rendszer első tapasztalatai Fejér megyében

Vannak időszakok, amikor sokan érkeznek, összességében azonban nincs olyan időszak és telephely, ahol átlagolva óránként két betegnél több jutna.

Február 1-je óta működik az egységes alapellátási ügyeleti rendszer Fejér vármegyében is. Az indulás óta 4280 beteget láttak el a háziorvosi ügyeleteken (amely hétköznap délután 16 és este 22 óra között, hétvégén pedig szombaton és vasárnap, illetve ünnepnapon reggel 8 és 14 óra között áll a betegek rendelkezésére), illetve a két kiemelt, fehérvári és a dunaújvárosi ügyeleteken -  számolt be a feol.hu-nak a rendszer első tapasztalatairól Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője.

A gyerekellátás adatai kapcsán a szóvivő kiemelte: az egy hónap alatt 1719 gyermeket részesítettek ügyeleti ellátásban a megyében. Döntő többségében valamelyik ügyeleti telephelyen kapták meg az ellátást, ám amennyiben szükséges volt, akkor otthon. 

Az OMSZ folyamatosan monitorozza az új rendszert a háttérben, így már azt is tudják: Székesfehérváron, ha egyszerre sokan jönnek be az ügyeletre, akkor kérdés, van-e elegendő hely.

- Azt látjuk, valóban vannak időszakok, amikor sokan érkeznek, összességében azonban a betegforgalom nem ad okot aggodalomra, mert nincs olyan időszak és telephely, ahol átlagolva óránként két betegnél több jutna. Olyan persze előfordulhat, hogy egyszerre érkezik 6-8 beteg, máskor pedig egy óra alatt egy sem, így előfordulhat, hogy kicsit többet kell várni. De összességében az a kapacitás, amit terveztünk, elegendőnek tűnik, de én még ezt nem tekintem végleges adatnak – mutatott rá a szóvivő.

Fejérben az ügyeletre érkező több mint 4 ezer betegnek csupán töredéke – mindössze hét fő - volt olyan az első hónap során, aki súlyosabb minősítést kapott, vagyis nekik nem is az ügyeleti ellátásban, hanem már a sürgősségin lett volna eleve a helyük. - Ez az adat arra utal, a háziorvosoknak nincs okuk az aggodalomra azzal kapcsolatosan, hogy mostantól sürgősségi feladatokat kellene ellátniuk az ügyelet keretében – tette hozzá Győrfi Pál. Aki azt is elárulta: a Fejér vármegyei ügyeletekre érkező betegeknek mindössze 10-15 százaléka szorult később további ellátásra, a többi páciensnek sikerült az ügyeleten megoldást találni problémájára.

További részletek a teljes cikkben olvashatók