• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Balog Zoltán: én nem járok helikopterrel

Lapszemle Forrás: Index

Már csak két kelenföldi helyszín van versenyben a szuperkórház helyszínéül az autópálya két oldalán.

Rogán helikopterügye, kvótanépszavazás, menekült- és romakérdés, sőt a miniszterelnöki szék is szóba került az Index Balog Zoltán Emmi miniszterrel készült interjújában. Az egészségügy is kicsit.

- Szeptemberben a kampány kellős közepén az Index egyik olvasójának be kellett vinnie az édesanyját egy budapesti kórházba, ahol harmadik világbeli állapotokat tapasztalt: nem volt elég orvos, ápoló és eszköz, nem volt ivóvíz, az infúziós zacskókat pedig a ruhafogasra akasztották. Ezt a helyzetet le lehetett volna írni öt, tíz vagy húsz évvel ezelőtt is, de 2010 óta az Emmié az egészségügy. Miért nem tudtak máig változtatni ezen a helyzeten?
- A történet igazságtartalmát nem vitatom. Előfordulhat ilyen, de azzal nem értek egyet, hogy tíz évvel ezelőtt ugyanez volt a helyzet. Súlyos deficitje az egészségügynek a budapesti kórházak állapota, de ilyen helyzetbe ma Miskolcon, Szolnokon, Pécsen, Kaposváron vagy Szegeden már nem kerülhet az ember. Ezeken a helyeken több százmilliós, sőt milliárdos fejlesztések történtek. Vidéken ma sokkal jobb az egészségügy helyzete.

- Ez nem vigasztalja a közel kétmillió budapestit. Nekik még mindig egy tavaly tett ígérettel kell beérniük, hogy majd lesz valamikor valahol egy „szuperkórház". A helyszíne megvan már?
- Tizenöt helyszínt kellett nagyon alaposan megvizsgálnunk, a közlekedési szempontoktól kezdve egészen az ingatlanspekulációra gyakorolt hatásukig. Hetek vannak hátra a végleges döntésig. De már csak két helyszín van: mindkettő a Kelenföldi pályaudvar környékén. Az egyik az autópálya egyik oldalán, a másik az autópálya másik oldalán. Most ennyit mondhatok. A kormány viszont szerdán döntött a Semmelweis Egyetem infrastruktúrájának 21. századi szintű megújításáról, melyet a gyermekklinikával kezdünk. Ez egy két számjegyű milliárdos fejlesztés lesz. A most két rossz állapotú pesti bérházban működő gyermekklinika zöldmezős beruházás keretében Budán működhetne tovább a szuperkórházhoz kapcsolódva.

Pesten a gyermekellátást a Heim Pál kórház végezné, ahol már korábban komoly fejlesztések történtek. És azt se felejtsék el, hogy október elején bruttó 107 ezer forintos fizetésemelést kap minden orvos és szakgyógyszerész, jövőre pedig további 100 ezerrel emelkedik a bérük. Ez jelzi, hogy tudjuk, egyszerre van szükség jó kórházi épületekre, megbecsült orvosokra és ápolókra is.