Hogy rendelkezünk-e a parvovírus ellenanyagával, az vérvizsgálattal kideríthető, s a várandós kismamák számára kifejezetten ajánlott is.
Egyre többen keresik fel a pécsi gyerekorvosokat a lepkehimlő tüneteivel. A gyerekek körében hetek óta terjed a himlőt okozó parvovírus, amelyet ötödik betegségnek is nevez az orvostársadalom. Ennek magyarázata, hogy amikor az elmúlt században összegyűjtötték a gyerekkorban jellemző kiütéses betegségeket, akkor a kanyaró, a skarlát, a bárányhimlő és a rubeola után a lepkehimlő volt az ötödik a sorban - írta a bama.hu.
A betegségre február óta országszerte hívják fel a háziorvosok a szülők figyelmét, közösségi oldalakon teszik közzé, hogy mire kell figyelni, mik a lepkehimlő tünetei.
A lepkehimlő főként az immunhiányos betegekre, valamint a várandós kismamákra jelent veszélyt. A vírus ugyanis átjuthat a méhlepényen, és a magzatot is megfertőzheti. Ha ez az első trimeszterben történik meg, akkor 40 százalékos eséllyel vetéléssel végződhet a terhesség, de parvovírus sajnos a 12. hét után is fokozott veszélyt jelent a magzatra, károsíthatja a babát, súlyos vérképzési zavarokat idézhet elő a fejlődő magzatban. Ha a kismama elkapja a fertőzést, akkor a protokoll szerint hetente figyelik a babát.
Hogy rendelkezünk-e a parvovírus ellenanyagával, az vérvizsgálattal kideríthető, s a várandós kismamák számára kifejezetten ajánlott is, főként, ha az elmúlt időszakban kapcsolatba került lepkehimlős beteggel, esetleg gyermekközösségben, óvodában, iskolában járt. A himlő ugyanis több intézményben jelen van, az egyik pécsi iskolában a gyerekeket erre a hangosbemondón keresztül is figyelmeztették. Továbbiak a cikkben