Lehetnek például gépjárművezetők, akiket ugyanolyan esetekhez riasztanak, mint a hivatásos mentőket.
Ma már számtalan lehetőség van az önkéntességre, de kevesen tudják, hogy az Országos Mentőszolgálat is rendszeresen szervez ilyen programokat. Az önkéntesek lehetnek például gépjárművezetők, akiket ugyanolyan esetekhez riasztanak, mint a hivatásos mentőket. Nemrég külön projekt indult az érettségi után álló fiataloknak is, Legyél hős! címmel - írta a magyarnemzet.hu.
Az elméleti órákat évek, évtizedek óta a szakmában lévő orvosok, mentőtisztek, mentőápolók és gépkocsivezetők tartják a fővárosi Markó utcában, a mentőszolgálat központjában, majd a jelentkezők a tanultakból vizsgáznak is. A gyakorlati órákat pedig egy választott mentőállomáson töltik az önkéntesek, ahol több eset ellátásában kell részt venni, majd leírni a tapasztalatokat, például az eszközhasználatot vagy az elvégzett beavatkozásokat. A képzésnek fontos eleme, hogy az önkéntesek is – csakúgy, mint a hivatásos dolgozók – felismerjék, azonosítsák a betegségeket, illetve sérüléseket, gyorsan meg tudják állapítani, hogy az érintettnek például van-e keringése, légzése, eszméleténél van-e.
Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője lapunknak elmondta: a programban eddig 150 fiatal számára nyílt meg a részvételi lehetőség. A csatlakozás előfeltétele a 18–22 év közötti életkor és az érettségi, előzetes speciális ismeretekre pedig nincs szükség. A képzésről a szóvivő elmondta, az önkéntesek államilag elismert, OKJ-s gyakorló mentőápolói képzést kezdenek, melynek egyharmadát térítésmentesen végezhetik el, valamint 90 órás mentésszakmai nyelvi készségfejlesztő képzésben vesznek részt, angol vagy német nyelven. Emellett lehetőségük nyílik többek között az elsősegélynyújtás és a mentőellátási alapismeretek elméleti és gyakorlati elsajátítására, továbbá a mentéstámogató feladat ellátására a kivonuló és a mentésirányító munka során.