Speciális kiképzésüknek köszönhetően a barlangi mentők szükség esetén a nehezen megközelíthető helyeken is segítséget nyújtanak.
Az elmúlt napokban a Barlangi Mentőszolgálat munkatársai is részt vettek a jósvafői Kossuth-barlangban eltűnt barlangi búvár keresésében, akit feltáró merülés alatt ért halálos baleset. A kutatási munkálatok, valamint a felszínre hozás körülményeinek biztosításában végzett emberpróbáló körülmények mellett további félezer megmentett élet is ráirányítja a figyelmet a Barlangi Mentőszolgálat speciális feladatára, amit a barlangokban bajba jutottak vagy sérültek mentése és biztonságos helyre szállítása érdekében tesznek - írja a kisalfold.hu.
A magyarországi Barlangi Mentőszolgálat Egyesület 1961-ben alakult, kiemelten közhasznú, közfeladatot ellátó társadalmi szervezet, tagjai térítésmentesen végzik munkájukat. Az egyesület 25 szakemberrel kezdte meg működését, ma mintegy százan teljesítenek szolgálatot három szervezeti egység keretein belül (Központi, Gömör-Tornai és Dél-magyarországi Területi Egység).
Az elmúlt hatvan évben 271 barlangi mentő fordult meg a szervezetnél, amelynek korábban különböző fenntartói voltak, 1991 óta egyesületként működnek. A barlangokban bajba jutott emberek mentése az elsődleges feladatuk, de speciális kiképzésüknek köszönhetően szükség esetén a nehezen megközelíthető helyeken is segítséget nyújtanak, például távoli vagy meredek sziklákon, szakadékokban, vagy szélsőséges időjárási viszonyok között és extrém baleseti helyszíneken, de felkérés esetén eltűnt emberek keresésében is részt vesznek.
„Az egyéb esetek száma közel annyi, mint a barlangokból mentett eseteké” – mondja Hegedűs Gyula, barlangkutató, a Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat elnöke, a Nemzetközi Barlangtani Unió titkára, aki maga is tagja a Barlangi Mentőszolgálatnak.
További részletek a cikkben.
Fotó: Marton KOVACS