Két-három héten belül enyhülnek az elvonási tünetek és már egy éven belül felére csökken a szív- és érrendszeri kockázat.
Akár tíz évvel korábban halnak meg azok, akik dohányoznak – derült ki a Magyar Kardiológusok Társasága adataiból. A felmérések szerint a dohányzás abbahagyása azonban – bármikor szánja is rá magát valaki – jelentősen javítja az életesélyeket. Az életmódváltásban segített a vasárnapi Szívünk napja is, ahol ingyenes szűrésekkel, előadásokkal várták azokat, akiknek fontos az egészségük - tudósított a magyaridők.hu.
– A dohányzás mind a szívünkre, mind a tüdőnkre káros – hívta fel a figyelmet Fényes Márta tüdőgyógyász, az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet Dohányzás Leszokás Támogatási Módszertani Központ munkatársa. Szavai szerint a dohányosok jelentős részénél súlyos légúti és tüdőmegbetegedéseket okoz a krónikus gyulladás és rostpusztulás, ezért a dohányzással töltött évek során fokozódó légzési nehézség lép fel. A tüdőrák kialakulásának hátterében is 80-90 százalékban a cigaretta áll.
– Ereink, szívünk károsodása is markáns, mivel a lappangó érelmeszesedés mentén a szív koszorúereiben, az agyat ellátó erekben és a végtagi artériákban is szűkület alakul ki. A dohányzás a lassan kialakuló koszorúér-elzáródás és a hirtelen fellépő szívinfarktus kialakulásáért is felelős.
A tüdőgyógyász szerint a függőséggel kapcsolatos betegségeknél nem csupán az egészségügyi rendszerre kell terhelni a felelősséget, hogy majd az orvosok karbantartják a beteg állapotát, hanem kulcsszerepe van a dohányosok életmódváltásának és elhatározásának is, hogy leteszik a cigarettát. A leszokásban és a módszer megválasztásában ingyenes segítséget kaphat bárki, aki igénybe veszi a Korányi Intézetben működő telefonos, leszokást támogató programot a 06-80-44-20-44-es zöldszámon. Ez történik, ha abbahagyja a dohányzást