Ez az időszak tekinthető a Kréta-igazolások első nagyobb tesztelésének, ugyanis a Covid előttinél kétszer több, nagyjából naponta 40-50 gyereket írnak ki.
A tanév első hónapja után a fertőzéses eredetű, főként légúti betegségek terjednek igazán a gyerekközösségekben. Van, hogy egy nap 40 igazolást állítanak ki, de egyszerűsödött az adminisztráció azzal, hogy idén szeptembertől az EESZT-vel összeköttetésben a dokumentum automatikusan megjelenik az iskolai, és fokozatosan az óvodai Kréta-rendszerben is ─ mondta az Indexnek a Magyar Gyermekorvosok Társaságának (MGYT) főtitkára.
Az MGYT főtitkára úgy látja, ez az időszak tekinthető a Kréta-igazolások első nagyobb tesztelésének, ugyanis a Covid előttinél kétszer több, nagyjából naponta 40-50 gyereket írnak ki, „de volt olyan kolléga, aki már délben 80-nál tartott” – jegyezte meg, érzékeltetve, hogy most mennyivel nagyobb terhelés alatt állnak a praxisok.
Jóval egyszerűbb dolgunk van azzal, hogy az EESZT-be integrált dokumentum egy kattintással megjelenik a Kréta-rendszerben, a szülőknek pedig nem kell bejönni az igazolásért – részletezte. Arra a kérdésünkre, hogy a fokozott terhelés során szembesültek-e technikai problémákkal, úgy fogalmazott, hogy minden új rendszer, informatikai újítás indulásakor előfordulhat némi fennakadás, ezért türelmesnek kell lenni. „Hosszú távon mind a háziorvosok, mind a szülők életét megkönnyíti a digitális igazolás közvetlen eljuttatása az iskola felé” – hangsúlyozta.
A szakorvos szerint régen az is problémát okozott, ha otthon elkallódott a papír, vagy épp a másik szülőnél maradt. Az iskola pedig azt is látja, hogy mikor számíthat újra a diák jelenlétére. A tünetek, az orvosi vizsgálat alapján ugyanis a leggyakoribb betegségeknél is előre lehet tudni, hogy nagyjából milyen gyógyulási idővel lehet számolni, ha ez mégis több időt vesz igénybe, az orvos vizit vagy a szülővel való konzultáció után tud újabb igazolást kiadni.