Éger István szerint nincs akkora béremelésre jutó forrás, amellyel a hálapénzt ki lehetne vezetni.
Újra fellángolt a vita a hálapénzről, miután nemrég két év börtönre ítéltek egy ortopédsebészt, aki pénzt követelt a betegeitől az ellátásért, írja a Blikk.
Szintén a napokban emeltek vádat egy másik gyógyító ellen: őt vesztegetés elfogadása miatt állítják bíróság elé, miután csekken visszaküldte elhunyt páciense családjának az 50 ezer forintot, amit a 64 éves asszony műtétje előtt kapott. Bár hozzájuk hasonló gátlástalanul kapzsi orvosból talán nem sok lehet más kórházakban, az nyílt titok, hogy kisebbségben vannak azok a doktorok, akik visszautasítják a beteg által felkínált borítékot, azaz a hálapénzt. A többség elteszi, különben nem tudna megélni a fizetéséből.
– Hálapénznek hívják, pedig semmi köze a hálához – vélekedett Novák Hunor (30) orvos. – Sokkal inkább a félelem bére: félelemből adják a betegek, attól tartva, hogy különben nem kapnak jó ellátást. Mint valami védelmi pénz a maffiának, ez az, ami behálózza az egészségügyet.
Novák bevallása szerint azon kevesek közé tartozik, aki nem fogadja el a borítékot. Ugyanakkor nem ítéli el azokat a kollégákat, akik a rossz fizetés miatt megteszik. A Rezidensek és Szakorvosok Szakszervezete által készített korábbi felmérés szerint az orvosok többsége szívesebben dolgozna egy hálapénzmentes egészségügyben. Ha megfizetnék őket.
A hálapénzről nem szívesen beszélnek nyíltan az orvosok. Akiket megkérdeztünk, egyöntetűen a bérek rendezésében látják a megoldást. A Magyar Orvosi Kamara (MOK) ajánlása szerint is ez a lenne az első lépés.
Éger István MOK-elnök azonban nem lát a 2019-es költségvetésben olyan forrást, amelyből úgy meg lehetne emelni az egészségügyi béreket, hogy ne legyen létjogosultsága a hálapénznek.
– Érdemi béremelést javasoltunk, de egyelőre nem jutottunk abba a helyzetbe, hogy ténylegesen egyeztethettünk volna a döntéshozókkal.
Dénes Tamás, a Rezidensek és Szakorvosok Szakszervezete vezetője szerint a hálapénz tönkreteszi a szakképzést is.
– Ha az állam arra kényszeríti az orvosokat, hogy a hálapénzből tartsák fent az egzisztenciájukat, akkor nem fogja átadni a főorvos a műtétet, illetve nem érdeke, hogy konkurenciát képezzen maga mellé. Jó példa erre a 150 ezer forintot követelő nőgyógyász esete, akit többek között azzal az indokkal mentettek fel a bíróságon, hogy szaktudása nélkülözhetetlen, vagyis vannak olyan műtéttípusok, amit csak ő tud biztonsággal elvégezni. Joggal kérdezi bárki: ez hogyan fordulhat elő? Miért nem tanított meg senkit mostanáig az osztályáról? A válasz egyszerű: azért, hogy csak ő lehessen 150 ezer forintos orvos.
Szükséges rossznak tartja a hálapénzt Koránszky Ottó (74) nyugalmazott pszichológus.
– Ötven évet ledolgoztam, nem hálapénzből éltem. Én sem adok, és a családunkban az egyik anyuka 4 gyereket szült úgy, hogy sosem adott pénzt az orvosnak. Elfogadta, hogy az a doktor látja el, aki épp ügyeletben volt. A gyerekek így is egészségesen világra jöttek.
Kimondatlan tarifák a Blikk gyűjtése alapján:
Szülész: 200 ezer Ft
Idegsebész: 150 ezer Ft
Sebész: 100 ezer Ft
Szemész: 40 ezer Ft
Belgyógyász: 30 ezer Ft
Altatóorvos: 10 ezer Ft
Betegszállító: 5 ezer Ft
Házi- és szakorvosok: 3 ezer Ft
Ápoló: 2 ezer Ft
Műtős: 2 ezer Ft