Az eszközzel vizsgálni tudják a neurodegeneratív betegségeket, valamint a pszichiátria hatásköréhez tartozó problémákat – például a skizofréniát és a bipoláris zavart.
Bekapcsolták a francia atomenergia-bizottság (CEA) kutatói a világ legerősebb MRI-készülékét, hogy megmutassák, mire képes. A teljesítménye egészen lenyűgöző: alig négy perc alatt olyan részletes felbontású képet készített az emberi agyról, amilyet egy átlagos kórházi eszköz több óra alatt képes létrehozni – írja az IFLScience nyomán a hvg.hu.
A mágnesesrezonancia-képalkotó berendezések a testet – vagy a vizsgálni kívánt testrészt erős mágneses térrel veszik körbe. A legtöbb ilyen kórházi eszköz 1,5-3 tesla (T) erősséggel dolgozik. A most használt gép 11,7 T erejű, vagyis sokkal gyorsabban tudja elérni a rendkívül részletes felbontást, mint egy hagyományos gép. Ez igen lényeges szempont, hiszen a beteg néhány percig tud mozdulatlan maradni, néhány órán át viszont jó eséllyel nem.
Az új gép hatékonyan segíthet például az Alzheimer-kór vagy a Parkinson-kór kutatásában azzal, hogy eddig nem feltárt információkat tudhatnak meg a szakemberek az agy különböző részeinek elváltozásáról. Ez pedig jobb terápiákat eredményezhet. További részletek a cikkben