A beöntéses méregtelenítésnek gyakran nincs egészségügyi előnye, viszont veszélyes mellékhatásai lehetnek.
Az egyre divatosabb béltisztítókúrák újabb lehetőséget adnak arra, hogy mélyüljön a törésvonal a hagyományos orvoslás és a természetgyógyászat között. Előbbi tudományosan megalapozatlannak, sőt veszélyesnek tartja a rendszeres salaktalanítást, míg az utóbbi az egészségügyi nevelés részévé tenné. A szikkasztott zsemlén alapuló Mayr-kúrától a colon-hidroterápiáig meglehetősen furcsa módszereket találtunk a piacon – írja a HVG – online.
Béltisztítást több ezer éve végeznek az emberek: már az ókori egyiptomiak is úgy gondolták, hogy jót tesz az egészségnek, ha vizet juttatnak a végbélbe, de a vastagbél átfújásos módszerét is ismerték. Ennek fortélyait az udvari orvosok Oziris istentől kapták, „a fáraó hátsó felének pásztora" címet fontos állami hivatalnok viselte. Vannak arra utaló források is, hogy az ókori Rómában külön isten (Creptius) őrizte a bélrendszert.
Az önmérgezés régi elmélete alapján a belek salakanyag-tartalma megmérgezheti a testet, és több betegség oka lehet. Amikor világossá vált, hogy a tudományos elképzelés téves volt, és a beöntések, méregtelenítések nemcsak hatástalanok, hanem kockázatosak is lehetnek, kuruzslásnak minősítették, aztán feledésbe merült. Az alternatív módszerek most újra divatba jöttek.
A beöntéses méregtelenítésnek gyakran nincs egészségügyi előnye, viszont veszélyes mellékhatásai lehetnek - hangsúlyozta a Georgetown Egyetem orvosi karának munkatársa, Ranit Mishori. Tanulmánya szerint ez a módszer hányingert, puffadást, émelygést, görcsöket, hányást, a sóháztartás felborulását, sőt veseelégtelenséget is okozhat. Mishori húsz korábbi tanulmányt elemzett, amelyek az orvosi szakirodalomban a beöntésekkel kapcsolatban jelentek meg, ezekben azonban kevés bizonyítékot talált az eljárás hasznára.
Mindezzel egyetért Temesszentandrási György belgyógyász-gasztroenterológus-immunológus is, szerinte ugyanis azzal, hogy valaki salaktalanítást végez, nem távolít el semmilyen káros anyagot a testéből, hiszen szervezetünkben nincsenek is ilyenek. A belgyógyász azt mondja, az emberi szervezet működése úgy jó, ahogy van, ezért számára nevetségesek a béltisztítókúrák. A szervezet azzal is megbirkózik, ha kólát iszunk chips-szel, ezért vannak a természetes méregtelenítő folyamatok, többek között ez a máj funkciója is. A drasztikus hashajtás például lehet, hogy kiüríti a gyomor-bélrendszerben lévő táplálékot, de ennek semmilyen tudományosan megalapozott pozitív hozadéka nincs – emelte ki Temesszentandrási.
A szakember szerint, ha valaki rendszeresen salaktalanít, akkor egy idő után nem csak a méreganyagokat távolítja el, hanem a fontos ásványi anyagokat és vitaminokat is kihajtja magából. Azt is hozzáteszi, hogy bár elképzelhető, hogy egy-egy ritkán elvégzett hashajtás megkönnyebbülést és jobb közérzetet hoz valakinek ideig-óráig, gyógyító hatása nincsen.
Simon Singh fizikus és Edzard Erns, a komplementer orvostudomány professzora is a fentieket támasztják alá. Mishorihoz hasonlóan azt mondják: nincsenek megbízható klinikai bizonyítékok arra, hogy a vastagbél-irrigáció, azaz a beöntés bármilyen kedvező hatással járna, arra viszont van adat, hogy a vastagbél átlyukasztásával vagy a szervezet elektrolit-vesztése miatt súlyos károkat okozhat. Temesszentandrási azt is hozzáteszi, hogy egy otthoni beöntés csak káros lehet, és akár sebészeti beavatkozás is lehet a vége.
A teljes cikk a HVG – online oldalán olvasható!