Ha már átalakítunk, éppen az intézmények megerősítésére lenne szükség.
Kilenc egészségügyi háttérintézmény olvad be legkésőbb január 1-jével az Emberi Erőforrások Minisztériumába és a fenntartói jogkörrel rendelkező Állami Egészségügyi Ellátó Központba. Szakértők szerint az átalakítással a betegek biztonságos ellátása is kockán foroghat - írja a Magyar Narancs.
A kormányhatározat alapján a legnagyobb vesztes a már így is vergődő egészségügy lesz: kilenc háttérintézményt olvasztanak be az Emberi Erőforrások Minisztériumába (Emmi) és az Állami Egészségügyi Ellátó Központba (ÁEEK), köztük az Országos Egészségbiztosítási Pénztárt (OEP) vagy az Országos Tisztifőorvosi Hivatalt (OTH).
Egész egyszerűen hibás döntés. Ha már átalakítunk, éppen az intézmények megerősítésére lenne szükség" – véli Sinkó Eszter egészségügyi közgazdász. A szakértők a koncepciót hiányolják, Kovácsy Zsombor egészségügyi szakjogász szerint fel kellene tenni azt az egyszerű kérdést, hogy milyen egészségügyet akarunk öt év múlva, és hogy azt a víziót milyen rendszer szolgálná a leginkább. Lehet, hogy kiderülne, valóban kevesebb intézményre volna szükség. „De attól még az egészségügyön belül is szükség van a fékekre és ellensúlyokra, aminek meg kell fizetni az árát. Most egy tervutasításos, mindent vakon végrehajtó, monolit intézményrendszert építenek ki, aminek hosszú távon súlyos következményei lehetnek. Így vész el az innováció az egészségügyből" – mondja Kovácsy, aki szerint minél inkább integrált egy intézmény, annál esetlegesebben végzi a munkáját.
„Az összevonással teljesen megszűnnek olyan funkciók, melyek egymásra hatása garantálta vagy garantálhatta volna a korszerű és biztonságos, jól szervezett betegellátást. Ez egy rossz irányú döntés, aminek súlyos következményei lesznek" – véli Éger István, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnöke. Az OTH eltűnésével a szakmai kontroll vész el, az OEP megszűnése történelmi léptékű hiba, az Egészségügyi Nyilvántartási és Képzési Központban (ENKK) pedig szintén olyan szakszerű munkát végeznek, melyre a minisztériumnak nincs apparátusa. „Az egészségügyet szervezni, ellenőrizni és minőségbiztosítani kell. Veszélyes, ha mindez egy kézbe kerül, és olyan intézményeket számolnak fel, melyek szakmai alapon észrevételezhetik a döntéseket."
Az OEP mellett az OTH beolvasztása a másik legsúlyosabb döntés. Falus Ferenc volt országos tiszti főorvos szerint azzal, hogy az OTH-t feldarabolták és feladatait a megyék között osztották el, jelentősen megnyirbálták a feladatait, de még mindig a kezében volt a fekvőbeteg-ellátó intézmények engedélyezési folyamata, az OEK és a közegészségügyi országos intézetek irányítása.