Az utca embere azt érzi, nem jut orvoshoz, ehhez képest a NEAK azt látja, lenne pénz, de mégsem tudja kifizetni azt.
Havonta 200 ezer betegellátási esemény ragadt benn a rendszerben - hangzott el egy minapi tanácskozáson. Dr. Rékassy Balázs, orvos, egészségügyi közgazdász segített tisztázni a mondat jelentését a Spirit FM Több-Kevesebb című műsorában. Az egészségbiztosítási pénztár megnézi azt, hogy a covid előtt hány beteget láttak el a kórházak, szakrendelők, és ma mennyit látnak el. Az utca embere azt érzi, nem jut orvoshoz, ehhez képest a NEAK azt látja, lenne pénz, de mégsem tudja kifizetni azt, mert nem teljesítenek az intézmények - magyarázta a szakember.
“Nagyon fura helyzet alakult ki” - tette hozzá, és azzal, hogy megemelték az orvosok fizetését, de a rendszer ezzel együtt elöregedett, már nem feltétlenül az orvos jelenti a szűk keresztmetszetet, hanem a körülmények. Nincs megfelelő számú nővér, szakdolgozó, műtős, vagy a műtő állapota nem olyan, hogy több műtétet elbírna. De a legfőbb ok, hogy a rendszerben nincs megfelelő motiváció, senki nem érdekelt abban, hogy többet termeljenek. Az orvost elhívja a magánszolgáltató, nincs teljesítményösztönző az állami rendszerben. “A nővért már rég odahívta az Aldi dolgozni” - fűzte hozzá. Így szerinte mindenki abban érdekelt, hogy minél kevesebb legyen a műtét.
Az lenne a legjobb, ha a teljesítményfinanszírozás valós költségalapú lenne, de ma az intézményeknek a finanszírozása kétcsatornás - magyarázta Rékassy Balázs. Van egy teljesítményfinanszírozás: műtét után kap X forintot az intézmény. De mivel a műtét 2X forintba kerül, ezért azt mondja az állam, hogy bérkiegészítésként kapnak még X forintot, hogy az orvos ott maradjon. De a másik X forintot akkor is megkapja az orvos, ha egyet, vagy ha 10-et műt. De a műtéttel csak veszteséget termelnek. Továbbiak a teljes műsorban