Külföldön a mesterséges megtermékenyítés teljes költsége, a járulékos kiadásokkal együtt akár 10-15 millió forint is lehet.
Magyarországon illegális a béranyaság, és a petesejt-adományozás is rendkívül korlátozott, de a világban sok helyen van rá lehetőség. Hozzánk közeli országokban is, így a meddő magyar párok közül is évente több tucatnyian keresik külföldön a megoldást olyanok, akik számára nincs más lehetőség a gyermekáldásra - írja a növekedés.hu.
Közhely, de igaz, hogy egy nő két dologért képes mindenre: azért, hogy legyen, vagy azért, hogy ne legyen gyereke. Az utóbbiért ma többet tehet, mint valaha, az előbbi elé azonban rengeteg akadály gördülhet.
A modern társadalmakban mind későbbre tolódó gyermekvállalási idővel az esély is csökken a sikeres teherbe esésre, és nem csak a férfiak nemzőképességi problémái miatt: 2016-os adatok szerint mintegy 150 ezerre tehető a meddő párok száma, az okok között pedig nagyjából fele-fele arányban találhatók okok a női és férfi oldalon. Az előbbi esetben nem mindig és főleg nem mindenki számára megoldás az amúgy egyre ismertebb és népszerűbb petesejtfagyasztás.
...
Magyarországon nagyon szigorúak a szabályok, ezzel szemben másutt engedélyezett a fizetős petesejt-adományozás, jellemzően 200-300 ezer forintot kapnak ezért a vállalkozó lányok-asszonyok, az összeg természetesen része a teljes költségnek, ami a kivizsgálásokkal, az utazásokkal, a szállással és persze a mesterséges megtermékenyítéssel együtt összességében akár 10-15 millió forint is lehet.
Ennek ellenére évente meddő párok tucatjai utaznak Magyarországról is Csehországba vagy Szlovákiába, ezekben az országokban szinte önálló petesejtturizmus-iparág épült ki: a cseh Reprofit vagy az Unica klinikák is a világ minden tájáról fogadnak meddő párokat Prágában, illetve Brno-ban, ahogyan a pozsonyi székhelyű Repromedica is.
További részletek a cikkben.