Más egészségügyi kiadások rovására kell kifizetni az ígért béremelést?
Új megvilágításba helyezi az egészségügyi dolgozók bérharcának tavaszi eredményeit egy, a Népszabadság birtokába jutott kormányrendelet-tervezet. Eszerint a béremelést nem többletforrásokból fedeznék, hanem az erre a célra kifizetendő összegeket más egészségügyi kiadásokból csoportosítanák át - olvasható a Népszabadság online-on.
A rendelettervezet szerint módosítanák az Egészségbiztosítási Alap (E. Alap) költségvetését és mintegy hárommilliárd forintot a járóbetegek ellátásából, további 26 milliárdot pedig a kórházi ellátásokból vennének el béremelésre.
A dokumentumból az is kiderül, hogy az idei béremelésére szánt mintegy harmincmilliárd forintból mintegy 18,5 milliárd forint máris javítja a költségvetési egyensúlyt, mert ennyit vissza is szednek adó, illetve járulékok formájában. Lapunknak több szakértő is azt állította: ez a megoldás jelentősen eladósítja a kórházakat. Eddig is körülbelül egyhavi működési költség hiányzott a kasszából, ezzel a lépéssel viszont már akár októberben bezárhatnák a kórházak és szakrendelők kapuit.
„Olyan ez, mint a bűvész esete az üres kalappal" – kommentálta a hírt a lapnak Bélteczki János, a Magyar Orvosok Szövetségének elnöke. Hozzátette: hacsak nem tervezték túl a gyógyító-megelőző kasszát, akkor ez a pénz valahonnan a napi betegellátásból fog hiányozni. A józan paraszti ész azt diktálja, ha ez a kassza eddig is csak annyira volt elég, hogy a kórházak adósságot termeljenek, és ebből még kivesznek, akkor az adósságszint fog emelkedni. A béremelésre ugyanakkor igen nagy szükség van – mondja az érdekvédő, aki szerint a bértárgyalások idején az egészségpolitikai vezetők határozottan állították, hogy nem az E-Alapból veszik ki a bérre fordítandó összeget. Bélteczki János szerint ettől a lépéstől csak nagyobb lesz a zavar, pedig az orvosok a kiszámíthatóságot szeretik.