• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Bérrendezés: örülnek, de még szkeptikusak az orvosok

Lapszemle Forrás: Délmagyar Online

Kezdetnek elég, de végleges megoldásnak kevés az érintettek szerint.

Nem aktiválódik a rezidensszövetség akciójában összegyűlt mintegy 2500 felmondólevél, miután megszületett a döntés: béremelést kapnak az egészségügyi dolgozók. Az általunk megkérdezett orvosok és szakdolgozók szerint ez kezdetnek elég, végleges megoldásnak azonban semmiképpen – olvasható a Délmagyar – online oldalán.

A bérrendezést a Magyar Rezidens Szövetség érte el akciójával: 2500 felmondólevelet gyűjtött össze. Amennyiben nem született volna megoldás, ennyien hagyták volna el a kórházakat és klinikákat – veszélybe került volna az ország egészségügyi ellátása. Ez a bérrendezés a legjelentősebb, amit orvosi érdekképviselő szervnek valaha sikerült elérnie – nyilatkozta Kovács Rita, a Magyar Rezidens Szövetség regionális elnöke, hozzátéve: ez 20 százalékkal magasabb emelés, mint amit a cseheknek hasonló módszerrel néhány hónappal ezelőtt sikerült kiharcolniuk. Nem felhőtlen persze az örömünk, hiszen a végcélt nem értük el. De első lépésként ez is elég ahhoz, hogy az összegyűlt felmondólevelek ne aktiválódjanak.

Az érintettek, vagyis a dolgozók többsége még mindig szkeptikus. „Hiszem, ha majd elköltöttem ezt a pénzt" – mondogatják. Abban azonban egyetértenek, ha valóban megkapják, rengeteget számít majd. Kilenc éve dolgozom napi átlagban 9–10 órát, szabadnapokon és munkaszüneti napokon egyaránt. Szakvizsgám van, így keresek jelenleg bruttó 150 ezer forintot. Két városban ügyelek ezen felül, hogy meg tudjak élni. Persze hogy rengeteget számít az emelés – mondta Tóth Tamás sebész. A 34 éves szakorvos elmondta: kortársai a magánszférában kevesebb munkával 2–3-szor ennyit visznek haza. Ezért szerinte ez a lépés is csak akkor jelentene jó perspektívát, ha félévente-évente megismételnék ezt a béremelést.

Elvesztettük az étkezési támogatást, ebből legalább ezt kompenzálják – így reagált az emelés hírére Csernus Gáborné, a Szegedi Tudományegyetem Idegsebészeti Klinikájának főnővére. Mint mondta, a szakdolgozóknak ez a kis emelés is sokat számít – átlagosan 110–120 ezer forintot keresnek. Így végre magasabb lesz azoknak a bére, akiknek van végzettségük, a januári korrekció után ugyanis sok feszültséget generált. A fizetés nem tükrözte a képzettséget – fűzte hozzá.

Ez a bérrendezés elsősorban azoknak a fiatal orvosoknak jelent segítséget, akiknek nincs még saját pacientúrájuk. Nem hiszem, hogy a magas keresetű orvosokat zavarná, hogy a fiatalok nagyobb béremelést kapnak – fogalmazott Barzó Pál, az idegsebészeti klinika professzora. Véleménye szerint ez a lépés még nem alkalmas arra, hogy megszüntesse az orvoselvándorlást. De ne legyünk telhetetlenek. Utoljára 1998-ban kaptunk béremelést, a jelenlegi gazdasági helyzetben pedig csoda, hogy most ezt meglépték. Romániában például megfelezték a fizetéseket. Mindenesetre ha ehhez a bérrendezéshez kapcsolódna egy életpályamodell, az sokat segítene – tette hozzá a professzor.