Lehetne nálunk is vezető hang az ápolók hangja, hasonlóan a boldogabb országban élő társaik hangjához.
Május 12., a Lámpás Hölgynek is nevezett Florence Nightingale, az ápolói hivatás megteremtőjének születésnapja az Ápolók Nemzetközi Napja. Ebből az alkalomból az Ápolók Nemzetközi Tanácsa elküldte a világ ápolóinak a szervezet jelmondatát: „2018-ban az ápolók legfőbb üzenete: az egészség alapvető emberi jog”.
Az ápolók és szakdolgozók szerepe alapvető fontosságú az egészségügyi ellátás átalakításában. Miután az ápolás önálló tudomány, az ápolók elsődleges tapasztalata, tudása és legitimitása a garancia rá, hogy képesek olyan rövid és hosszú távú fejlesztéseket megszervezni, ahol az állampolgár esélyt kap az egészsége megtartásához, és ahol a betegségben szenvedők támogatása biztosítva van - írja Rozsos Erzsébet a nepszava.hu portálon.
Mit nem értenek ebből a hatalomban lévők Magyarországon? Miért nem követeli az ápolás és az ápolók megbecsülését az utca népe?
Lehetne nálunk is vezető hang az ápolók hangja, hasonlóan a boldogabb országban élő társaik hangjához, ami azt is lehetővé teszi, hogy az emberek és a politika az egészség megtartására összpontosítsanak. Vagy legalább felébresszék álmukból az egymásra feltűnően hasonlító államtitkárokat, minisztereket. Akik nem képesek észrevenni, hogy Magyarországon nincs a fejlesztéshez, de még a működés biztosításához sem elég ápoló, sem szakdolgozó, sem őket támogató szakember.
2018-ban eljött az ideje, hogy az ápolók, szakdolgozók hangosabban beszéljenek. Világosabbá kell tenniük, hogy már nem elfogadható a rendelkezésre álló szakdolgozói létszám. Nem engedhetik meg maguknak, hogy csöndben kuksoljanak. Hallatni kell a hangjukat az egészségpolitika tervezésénél és az ellátás befolyásolásában. Ezért legyen 2018-ban az ápolók hangja egy olyan hang, amely kimondja, hogy az egészséghez, a gyógyuláshoz, az ápoláshoz való jog emberi jog, és hogy ennek biztosítása nélkülük nem megy.