Manapság a nőiruha-méretben a 36 a mágikus szám – miközben a középkorban vagy Rubens idejében egy nő 44-es fölött „kezdődött".
A bennünket elárasztó reklámcunami két, egymásnak ellentmondó üzenetet hordoz: egyrészt egyél minél többet, másrészt legyél karcsú! A diétás csodaszerek és villámmódszerek burjánzó veteményesében gyomlál kitartóan, emellett hétköznap délutánonként az RTL Klub képernyőjén rendel Dr. Tóth (Tamás). Vele készített interjút a Szabad Föld.
– Bevallom, időnként a Szabad Föld egészségrovatánál, a kollégáim közt is vitát gerjeszt egy-egy „csúnya" betegség, például az inkontinencia: kell-e írnunk róla?
– Egyértelmű: igen!
– Ebből adódik a következő dilemma: hogyan lehet szalonképesen ecsetelni a kínos tüneteket?
– Őszintén, tabuk nélkül és közérthetően. A magyar emberek többségére jellemző egyfajta álszemérem. A férfiak rendszerint azért hallgatják el bajaikat, mert hitük szerint kemény fából faragták őket, a nők meg azért, mert szégyellik, ami büdös, barna, viszket vagy csíp. Ha gombás a körmünk, inkább színes lakkal elfedjük; ha kellemetlen a leheletünk, majd többet rágózunk. Önöknek és a Dr. Tóth című műsornak nem csupán az a feladata, hogy minél több információt átadjon betegségekről és egészségmegőrzésről, hanem komoly felelősségünk rejlik ezeknek a pszichés gátaknak a leküzdésében is. Muszáj, hogy az emberek jobban figyeljenek a testük jelzéseire és nyíltabban beszéljenek bajaikról.
– Mégis, kinek?
– Kulcsmondatom a műsorban: forduljanak orvoshoz! Ismeretterjesztő, egészségnevelő küldetésünknek nem az a célja, hogy mindenki otthon felállítsa magának a diagnózist, ne adj’ isten még kezelje is magát. De nem árt, ha valaki felismeri például a refluxot, és kímélőbb táplálkozással enyhít a tüneteken. Viszont ha ez már kevés, irány az orvos! Nem győzöm hangsúlyozni, hogy a korai stádiumban elcsípett betegségtől sokkal könnyebb szabadulni. Akárcsak az első néhány pluszkilótól.
A teljes interjú itt olvasható