Ahhoz, hogy az elkerülhető halálozási mutatókban javulást érjünk el öt éven belül, többet kellene fordítani a hazai ellátórendszerre.
Évi ötvenezer ember hal meg Magyarországon olyan betegségek következtében, amelyek megelőzhetők vagy kezelhetők lennének – mutattak rá szakértők egészségügyi konferencián, kerekasztal-beszélgetésen arra is kitértek, hogyan lehetne javítani a kedvezőtlen adatokon. A transzparencia mellett a finanszírozást is kulcskérdésnek nevezték meg az ellátás színvonalának emelésében, ami ugyan csak 15 százalékban hozható összefüggésbe a várható élettartammal. A hozzáférés miatt pedig egyre többen fordulnak a magánorvoshoz, a magyarok tavaly majd ezermilliárdot költöttek magánegészségügyi szolgáltatásokra, írja az Index.
Magyarországon kétszer annyian halnak meg elkerülhető és kezelhető halálokok miatt, mint az európai átlag. „Vannak olyan betegségek, amelyekben 75 éves kor alatt nem lenne szabad meghalni” – fogalmazott Sinkó Eszter, a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központjának igazgatóhelyettese. Az egészségügyi közgazdász ugyanakkor hozzátette, az adatokban régiós szinten, így hazánkban is van némi javulás.
A szakember az MCC III. Future Health Development konferenciáján tartott előadásában rámutatott: a megelőzhető halálokok, például a dohányzással, alkoholfogyasztással, egészségtelen táplálkozással összefüggő betegségek, amelyek egészséges életmóddal, valamint a szociális helyzet és életkörülmények javításával lennének mérsékelhetők. „Ezzel szemben a szakirodalmak szerint kezelhető betegségekben elhunytak magas száma egyértelműen az ellátórendszer számlájára írható” – emelte ki, hozzátéve: persze ebben is közrejátszik a lakosság alacsony szintű egészségértése, sokan későn fordulnak orvoshoz, és a népegészségügyi szűréseken való részvétel sem kielégítő.
Hangsúlyozta, a kedvezőtlen egészségügyi mutatók hátterében több tényező állhat. Egyrészt Magyarországon nemzetközi összehasonlításban alacsony az egy főre jutó egészségügyi kiadások mértéke.
A GDP-arányos egészségügyi költés 2021-ben 7,4 százalék volt, 2022-ben pedig tovább csökkent, és már csak 6,7 százalékot ért el, miközben az Európai Unió átlaga 11 százalék körül mozog – ismertette Sinkó Eszter. Meglátása szerint ahhoz, hogy az elkerülhető halálozási mutatókban javulást érjünk el öt éven belül, többet kellene fordítani a hazai ellátórendszerre.
A teljes információ a cikkben.