A neurológusok egyik alapszabálya: ha a páciens korábban nem érzett tünettel jelentkezik, ki kell vizsgálni.
Sokan csak legyintenek rá, rosszabb esetben tudomást sem vesznek róla, ha valamelyik testrészük zsibbadni kezd. A tünet azonban sokszor egy súlyos betegség jele lehet, amivel muszáj orvoshoz fordulni - írta a délmagyar.hu.
Jellegzetes, bizsergő, csipkedő vagy csiklandozó érzés a végtagban, ami adott esetben érzéketlenebbé is válhat – ugye ismerős az érzés? A jelenség nevét mindenki kívülről tudja: zsibbadás. Azt azonban már jóval kevesebben ismerik, hogy bár az esetek döntő többségében csak egy múló állapotról van szó, ha tartósan, vagy esetleg váratlan helyen jelentkezik a tünet, azt sokkal komolyabban kell venni, mint amennyire a legtöbben tesszük - figyelmeztet dr. Vécsei László egyetemi tanár, a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) Neurológiai Klinikájának igazgatója.
– A zsibbadás hátterében több kórkép is állhat, de ha a tünet tartósan fennáll egészen biztos, hogy az idegrendszer valamilyen fokú károsodásáról kell beszélnünk – mondja dr. Vécsei László egyetemi tanár, a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) Neurológiai Klinikájának igazgatója. A professzor szerint a legtöbb esetben ez az úgynevezett perifériás idegeket, például a végtagokban lévőket érinti, de bizonyos súlyos betegségek esetén a központi idegrendszerben végbemenő változás lehet a kiváltó ok. Cukorbetegség, stroke, szklerózis multiplex és kéztőalagút-szindróma a teljes cikkben