A Google által pénzelt 23andMe cég géntesztjeit egyenesen betiltották az amerikai hatóságok.
A családi származást és rokoni kapcsolatokat kimutató géntesztek után a piac rámozdult a betegségekre való hajlamot azonosító DNS-tesztekre. Ezek megbízhatóságát azonban kétségbe vonják a szakemberek - írja a piacesprofit.hu.
A preventív genetika lényege, hogy kimutatja a betegségre való hajlamot és a kór kialakulásának megelőzésre koncentrál. A jövőbeli valószínűségek minden egyes pillanatban változnak tetteink következményeiként. Az egészségromboló életmód ebbe éppúgy beletartozik.
A teszteredmények valahogy így hangzanak: “Neurológiai betegségek, 60%-os valószínűség, szívrendellenesség 20%, mániákus depresszió, 42%, várható élettartam, 56 év", stb. A 2000-es évek közepe óta már hozzáférhetők a polgárok számára olyan tesztek, melyek ilyen jóslatokba bocsátkoznak. Elég egy kis köpettel szolgálni, s a nyálból kimutatják az eredményt, vagy megpiszkálni a szájüreg bőrfelületét egy fogkefeszerű eszközzel, mely bőrsejteket ragad magával, amikből szintén kimutathatók a genetikai hajlamok. Az ilyesfajta szolgáltatások ára már csak 99 dollárnál kezdődik. Külön ipara van a származást és rokonságot kimutató teszteknek.
A sajtó - akárcsak a sci-fi irodalom, vagy például a Gattaca című film - már felvette a veszélyt, hogy ezek a fajta génteszt eredmények akár állásinterjúk részévé is válhatnak. A genetikai diszkrimináció intézményesülhet - ismerteti lap.
További részletek és adatok a teljes cikkben