A MOTESZ január 30-ig vár választ arra, hogy tagszervezetei rendelkeznek-e ilyen honlappal.
A kormány szeretne hirdetni a hazai orvostársaságok és betegszervezetek honlapjain, ezzel kapcsolatban megbeszélések kezdődtek az Emmi Egészségügyért Felelős Államtitkársága és a MOTESZ, a Magyar Orvostársaságok és Egyesületek Szövetsége között - értesült az Index. Az erről szóló levelet Dr. Oberfrank Ferenc, a MOTESZ elnöke küldte el a szövetség tagszervezeteinek. A szövetség honlapja szerint a MOTESZ-nek közel 140 tagszervezete van.
Oberfrank levelében azt írja, hogy társadalmi célú üzenetekről és nem politikai természetű üzenetekről van szó. A szerkesztőségünkhöz titkosított csatornánkon keresztül eljutott levél szerint Oberfrank január 25-én küldte el a levelét, és január 30-ig vár választ arra, hogy tagszervezeteik "rendelkeznek-e olyan honlappal, mely a betegek és laikusok számára ismeretterjesztő tevékenységgel bír, és amelyen a kormány el tud helyezni társadalmi célú, közérdekű tájékoztatókat".
A gyors, pontos válasz azért is szükséges, mert a kormányzat rövid határidővel kérte az ezzel kapcsolatos információkat - írta Oberfrank.
Hozzátette, ha lesz együttműködés a szervezet és a kormány között, akkor a MOTESZ olyan megállapodásra törekszik, amely minden együttműködő számára transzparens, "a szakmai függetlensége és döntési autonómiája sérülése nélkül". Oberfrank végül megjegyezte, hogy a MOTESZ "természetesen az esetleges bevételekből valamennyi résztvevő számára méltányos részesedést biztosít".
– A körlevéllel kapcsolatban nincs mit titkolni, annak célja egy előzetes tájékozódás volt, hogy kiderüljön van-e egyáltalán értelme ezzel próbálkozni – mondta a Népszavának Oberfrank Ferenc. – Épp hogy csak fölvetődött az együttműködés lehetősége arról, miként lehetne ezeken a csatornákon társadalmi üzeneteket eljuttatni az emberekhez. Mi pedig szeretnénk felvetni, hogy népegészségügyi üzeneteket is eljuttatnánk a megállapodás keretében az érintettekhez.
Oberfrank Ferenc kifejtette: a MOTESZ óriási szellemi erőkkel rendelkezik ezek megfogalmazásához, a betegszervezetek pedig közreműködhetnek abban, hogy ezek érthetőek és gyakorlatiasak legyenek. A szervezet ugyanis e kampányokon keresztül fejlesztheti a laikusok egészségértését, valamint eligazíthat abban is, mikor, milyen problémával, hová érdemes fordulni.
Megjegyezte: minden országban van erre példa. Magyarországon kormánypárti és ellenzéki sajtóorgánumok egyaránt elfogadnak ilyen megbízást, amiért a kormány fizet is nekik. A MOTESZ közreműködésével mindez hitelesebb, hatékonyabb és olcsóbb, mint a már a célra alkalmazott csatornák. Mint mondta: szervezete korábban a legkiválóbb vezető szakemberek bevonásával elkészítette az „egészség tíz parancsolatát”, de hiába küldték meg a kormányzatnak, hiába tartottak róla sajtótájékoztatót, hiába szerepelt évekig a honlapjukon, se az Index, se a Magyar Nemzet, se a Népszava nem figyelt föl rá. Talán majd most így – mondta végül.