Kihagyták a nem kórházi szervezetben működő járóbeteg-szakrendelőket az év végi pénzosztásból.
Ők látják el a járó betegek 25 százalékát – pedig már eddig is csak a szakrendelésre költött pénz 5,6 százaléka jutott nekik – írja a Népszabadság portálja.
Tavaly is keletkezett ilyen maradványpénz, de abból csak azok a járóbeteg-szakrendelők kaptak, amelyek kórházakkal működnek egy szervezetben. A Magyar Járóbeteg Szakellátási Szövetség elnöksége arról tájékoztatta lapunkat, hogy míg korábban az adott szakrendelő teljesítményével volt arányos a pótlólagos finanszírozás, az új rendszerben főként a szállítói állomány nagysága került előtérbe.
Vagyis: a járóbeteg-szakellátásra szolgáló pénzt vélhetőleg a kórházi adósságok csökkentésére csoportosították át. Pedig az önálló járóbeteg-szakrendelők sokkal költséghatékonyabbak, mint a kórházak mellett működő szakrendelők. Előbbiek az ilyen típusú ellátásra fordított összegnek mindössze 5,6 százalékát kapják, miközben ők látják el az országban az összes járó beteg 25 százalékát.
Kormány: máshol jobban szorít a cipő
A lap kérdésére, hogy mi indokolta a maradványpénz elvonását, az Emberi Erőforrások Minisztériuma Egészségügyért Felelős Államtitkárságáról azt felelték: a maradvány felosztásának alapvető szempontjai a várólisták rövidítése, a fekvőbeteg-szakellátásban korábban felhalmozott lejárt kötelezettségállomány csökkentése, a finanszírozás működéshez igazítása, továbbá az alapellátás – a háziorvosi ellátáson kívüli szereplői – finanszírozásának megerősítése voltak.