Félmillió külföldön dolgozó magyar után éves szinten több száz milliárd forint adó nem folyik be a költségvetésbe.
Ha a külföldön dolgozó 500 ezer honfitársunk − már ha tényleg annyian vannak, ahogy azt Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter mondja − Magyarországon vállalna munkát, azzal éves szinten több száz milliárd forinttal emelkedne a teljes adóbevétel. Minimálbérrel számolva is havonta 31 milliárd forint adó- és járulékbevétel keletkezne a félmillió alkalmazott után, ami éves szinten 370 milliárd forint. Ez a GDP 1,4 százaléka. Ugyanez bruttó 250 ezer forinttal számolva havi 79 milliárd forint, éves szinten pedig majd ezermilliárd, ami a GDP három százalékát is meghaladja.
Az adó mellett a bérként adott jövedelem sem jelenik meg a gazdaságban − ez nagyjából megegyezik az adó mértékével, vagyis összességében a bérrel együtt minimálbéren számolva 740 milliárd, 250 ezer forintnál pedig majdnem kétezermilliárd forintról van szó - írja a Napi Gazdaság.
Az elvándorlást kevéssé tudja tompítani a kormány munkahelyvédelmi akcióterve. Az ugyanis a munkaadóknak nyújt − egyébként jelentős − kedvezményt. Ugyanakkor a jelek szerint a probléma a kapacitással, a termeléssel van, vagyis hiába lehet kedvezménnyel alkalmazni egy pályakezdőt vagy egy 55 év felettit, ha nem lehet beindítani a harmadik műszakot, mert az árura nincs vevő. Ennek fényében az ígért egymillió munkahely meglehet ugyan − csak épp a határon túl - írja a lap.