A kép felemás: több nagyváros határozott úgy, hogy eltekint az orvosonként átlagosan évi 100-150 ezer forinttól, több pedig nem.
Az önkormányzatok saját hatáskörben dönthettek arról, hogy januártól elengedik a háziorvosoknak és védőnőknek a helyi iparűzési adót. A kép felemás: több nagyváros határozott úgy, hogy eltekint az orvosonként átlagosan évi 100-150 ezer forinttól, ám Budapest egyelőre még csak komolyan fontolóra sem vette a javaslatot.
Az InfoRádió megkeresésére Éger István, a Magyra Orvosi Kamara elnöke elmondta: "Összegzett adataink, tehát pontos statisztikánk nincs. A tapasztalat azt mutatja, hogy a nagyobb településeken, a városokban inkább volt elengedő a testület, több olyan városból is kaptunk visszajelzést, ahol egyértelműen elengedték. Legrosszabb esetben visszaforgatták a rendelő céljaira, áttételesen visszaadják, a kistelepüléseken azonban nagyon ritka, hogy elengedik" - hívta fel a figyelmet.
Éger István hozzátette: nem nagy összegről van szó, kisebb önkormányzatoknál ez maximum pár százezres bevételt jelenthet.
"Egy közepes vagy annál jobb bevételű praxis esetén az iparűzési adó éves szinten nagyjából száz-százötven ezres nagyságrendű, havi bontásban tíz-tizenkétezer forintot tesz ki" - érzékeltette a MOK vezetője.
Győr, Miskolc, Mosonmagyaróvár - csak néhány város azok közül, ahol mentesülnek a praxisok az iparűzési adó megfizetése alól. Balatonlelle is ezek közé tartozik. A város polgármestere, Kenéz István hangsúlyozta: fontosnak tartották ezt a gesztust az orvosaik felé.
A Fővárosi Önkormányzat azonban egyelőre nem tárgyalt erről a kérdésről, noha a Magyar Orvosi Kamara Budapesti területi Szervezete megkereste őket az ügyben - mondta Albert István elnök. "Írtunk egy levelet, amelyben kértük a Fővárosi Önkormányzatot, a főpolgármestert, hogy terjesszék a testület elé, de nem tették" - tette hozzá.
A Fővárosi Önkormányzat illetékesei nyilatkozni nem akartak a rádiónak, azonban azt írták: kiemelten fontosnak tartják az orvosok tevékenységét, ezért a helyi iparűzési adó kedvezményezetti körének következő felülvizsgálatánál mérlegelni fogják az orvosi kamara szempontjait. Úgy fogalmaztak: "ennek érdekében további egyeztetések várhatóak, így nem kizárható, hogy 2017-re módosításra kerül sor."