Aki bármit meg akar változtatni, rögtön szembekerül vagy a szakmával, vagy a betegekkel.
A rendszerváltás utáni egészségügyi miniszterek és államtitkárok pódiumbeszélgetésén a Figyelő Medicina Konferenciántöbbek között kiderült, bárki, aki változást akar, a négyévenkénti választások szűk perspektívájában kénytelen cselekedni. Meg kell nyerni egy választást, a politika ebben az erőtérben mozog. S ha bármit meg akar változtatni, rögtön szembekerül vagy a szakmával, vagy a betegekkel. Ilyen körülmények között nehéz bármilyen akciót végrehajtani - számol be az eseményről a Figyelő című hetilap.
A baloldali kabinetek miniszterei – köztük Kökény Mihály (MSZP) és Rácz Jenő (MSZP) – inkább a kritikus szemüvegét tették fel, míg Gógl Árpád (Fidesz), Mikola István (pártonkívüli) az optimistáét. Mikola szavaiból kiderült, hogy nem ért egyet az ágazat jelenlegi menedzselésével. „Feltétlenül önálló minisztérium kell, a költségvetésben való osztozkodás kemény harc, ami független tárcát igényel" – hangsúlyozta. Úgy látja, az egészségügy vérszegény működésének az az oka, hogy nem rendelkezik elegendő forrással.
A Figyelő úgy értesült kormányzati körökből: szinte teljesen biztos, hogy nem léptetik életbe 2017-ben a KLIK-mintájú gazdaságirányítási szisztémát. Forrásaik szerint Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter is tart attól, hogy megismétlődne a KLIK-szerű központosítás fiaskója, s itt emberéletekről van szó.