Az intézményekben már 600 kutató, mérnök és munkatárs dolgozik a befogadó országokból, a régióból és más államokból.
Nemrég megszületett a döntés az Extreme Light Infrastructure (ELI) létesítményeken alapuló Európai Kutatási Infrastruktúra Konzorcium – angol rövidítéssel ERIC – megalakításáról. Ez a világ legnagyobb, több helyszínen működő lézerközpontja, egyik „lába” a szegedi ELI-ALPS, a másik a cseheknél működik - írta a délmagyarország.hu. Az intézményekben már 600 kutató, mérnök és munkatárs dolgozik a befogadó országokból, a régióból és más államokból. A harmadik ELI-létesítmény Romániában, Bukarest közelében épül, az intézmény várhatóan csatlakozik majd a magyar és a cseh ELI-laboratóriumhoz az újonnan megalakult nemzetközi szervezetben.
– A létesítményeket úgy alakítottuk ki hogy a lézerfizika és -technológia különböző területeire szakosodva egymást kiegészítő intézmények legyenek, de külön-külön is az élvonalhoz tartozzanak – mondta a lapnak Szabó Gábor. A szegedi ELI-ALPS ügyvezetője kiemelte, a konzorciumban ma a világon egyedülálló lézerpark működik.
Folyik a legnagyobb szegedi lézer installálása, egy francia szakmai csoport tavasszal már többször járt nálunk. – A munka csaknem másfél év, a rendszert már összeállították, a legtöbb alkatrész a helyén van, de az utolsó néhány százalék lesz a nehéz és hosszú, legalább egy évbe telik majd, mire minden elkészül – mondta Szabó Gábor. További részletek a cikkben