A nagybeteg színészt B17-vitaminnak nevezett, cián-, azaz méregtartalmú enzimmel kezelik.
Jó hír: Bajor Imre állapota továbbra is javul a beszámolók szerint. Rossz hír: ez jórészt alighanem egy olyan szernek köszönhető, amelyet a magyar orvosok nem javasolnak. De milyen szerről is van szó? Majd kétszáz évet kell visszamennünk az időben az ismertetéshez - írja a borsonline.hu.
Egy francia biokémikus fedezte fel az 1830-as években, hogy a barack és más csonthéjas gyümölcsök magjában létezik egy olyan molekula, az amigdalin (B17-vitamin) amely a véráramba juttatva azonnal kapcsolatba lép a rákos sejtekkel, és pusztítani kezdi azokat. A kutató évtizedeket dolgozott a találmányán, és bár rengeteg reménykeltő gyógyulás fűződik a nevéhez, a mai napig nem egységes a világ országainak álláspontja arról, hogy valóban segít-e a veszedelmes mérget, ciánt is tartalmazó szer.
– Már tudja mozgatni a kezeit és a lábait is, vagyis nagy bizonyossággal mondható, hogy zsugorodnak a rákos sejtek az agyában – meséli lelkesen a lapnak a színész egyik közeli ismerőse.
– A szer alkalmazásának hatékonyságát semmilyen klinikai vizsgálat nem bizonyítja, az orvosi egyetemen sem tanítják. Gyakorló onkológusként ezért nem is javaslom a használatát. Az elterjedését mindössze a jó marketingjének köszönheti, ami miatt mára komoly divatirányzattá nőtte ki magát az alkalmazása. A rák ellenszereként hirdetni megtévesztő, ami nagyon súlyos következményekkel jár egy daganatos beteg esetében – figyelmeztetett egy anonimitást kérő onkológus.
– A B17-vitamin, amely valóban tartalmaz ciánt is, egy természetes szer, ami többek között a sárgabarack magjában is megtalálható. Több más kemoterápiás szerrel ellentétben nincsenek káros mellékhatásai, és nagy biztonsággal képes megölni a rákos sejteket – nyilatkozta a lapnak egy közismert természetgyógyász, aki nem kívánta felfedni a kilétét.