• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

COVID-19: ilyen a betegség, ha az omikront kaptuk el

Lapszemle 2022.06.18 Forrás: hazipatika.com
COVID-19: ilyen a betegség, ha az omikront kaptuk el

Mindenkinek érdemes elvégeznie egy koronavírus-gyorstesztet, akinél a megfázásra emlékeztető, vagy influenzaszerű tünetek jelentkeznek.

A világ számos országában egy ideje már az omikron variáns vált az új típusú koronavírus domináns változatává, és jelenleg is két alváltozat, a BA.2 és a BA.2.12.1 teszik ki a COVID-19-es esetek nagy többségét.

Általánosságban elmondható, hogy az omikron variáns és annak alváltozatai enyhébb tüneteket okoznak, mint az új típusú koronavírus korábbi változatai, például a delta variáns. Ez azonban nem jelenti azt, hogy teljesen ártalmatlan lenne: esetenként így is fennáll a súlyos megbetegedés, a kórházi kezelés, valamint az elhalálozás kockázata is – különösen azoknál, akik nem oltatták be magukat. Az omikron ráadásul ügyesebben cselezi ki a természetes védettséget, vagyis nagyobb eséllyel fertőzi meg (újra) azokat is, akik már korábban átestek a COVID-19-en – olvasható a Health.com-on megjelent összefoglalóban, melyet a házipatika.com ismertetett.

Az omikron már eleve nagyobb fertőzőképességgel rendelkezett, mint a korábbi variánsok, az új változatok pedig még könnyebben továbbadhatóak. A BA.2 például 30-60 százalékkal fertőzőbb a BA.1-nél, a BA.2.12.1 pedig további 25 százalékkal ragályosabbá vált. A szakértők ráadásul úgy vélik, az omikron variáns és annak alváltozatai még sokáig velünk lesznek, tehát továbbra is bármikor megfertőződhetünk – akkor is, ha már beoltattuk magunkat, kaptunk megerősítő oltást, vagy korábban már voltunk COVID-osak. Nem árt tehát tudni, hogy miről ismerhetjük fel az omikron okozta fertőzést, illetve mire kell odafigyelni a lábadozás alatt és után.

Az omikron variánsnak, illetve alváltozatainak a korábbi típusokhoz képest rövidebb a lappangási idejük. Tehát a megfertőződést követően hamarabb – jellemzően 3 napon belül – megjelennek az első tünetek. Ezzel együtt a tesztek is már előbb kimutathatják a fertőzöttséget. Továbbiak a teljes cikkben