• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Csak 30 éve kötelező nőkön is tesztelni a gyógyszereket

Lapszemle 2023.05.06 Forrás: Qubit
Csak 30 éve kötelező nőkön is tesztelni a gyógyszereket

Legalább 86 évtizedek óta használt gyógyszer esetén is megfigyelhető, hogy a nő és a férfi szervezete másképp dolgozza fel a pirulákat.

Az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (FDA) 2013 januárjában új ajánlást tett közzé az amerikaiak kedvenc altatójának, a zolpidem hatóanyagú Ambiennek az adagolására: míg a férfiaknál meghagyták az eredetileg javasolt dózist, a nők esetében a felére csökkentették azt. Mindezt már csak azután, hogy megállapították, az Ambient használó 5,7 millió nő 15 százaléka még 8 órával a gyógyszer bevétele után is érezte a hatását, ami többek között rontotta az autóvezetési képességeiket is, míg ugyanez a 3,5 millió férfinek mindössze 3 százalékát érintette - írja a qubit.hu.

A kutatók régóta tudták, hogy a nők szervezetéből sokkal lassabban ürül ki a zolpidem, mint a férfiakéból. Egy 2020-as tanulmány szerint legalább 86 más, rendszeresen felírt és évtizedek óta használt gyógyszer, például az aszpirin esetén is megfigyelhető, hogy az „átlagos nő” és az „átlagos férfi” szervezete másképp dolgozza fel a pirulákat, és más mellékhatásokat produkál – sőt, a nőknél 50-70 százalékkal magasabb a kockázata annak, hogy nem kívánt mellékhatásokkal szembesülnek. Ezek a különbségek a testmérettel, az izmokban lévő zsírok arányával és egyebek mellett a hormonális hatásokkal magyarázhatók – ezeket azonban az orvosok ritkán veszik figyelembe, és még ritkább az Ambienhez hasonló, nemekre tekintettel lévő adagolási javaslat.

Érdekes módon ezek az eltérések már csak a gyógyszerek piacra dobását követően derültek ki, aminek az az oka, hogy a gyógyszertesztelés folyamatának részeként alkalmazott klinikai vizsgálatokban évtizedeken keresztül csak férfiak vettek részt. Bár az FDA 1993-ban kötelezővé tette, hogy a gyógyszerek klinikai vizsgálatait férfiak és nők bevonásával végezzék el, ez csak az államilag támogatott amerikai vizsgálatokra vonatkozik, és az arányok még harminc évvel a törvény bevezetése után sem egyenlítődtek ki – igaz, jelentős javulás tapasztalható az amerikai és a nemzetközi színtéren is.

További részletek a cikkben.