• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Csak egészség legyen...

Lapszemle Forrás: Népszava

Sorra pukkadnak ki az ígéret-lufik az egészségügyben.

A Fidesz nem tartotta be a szavát, hogy megsegíti az ágazatot. A kórházi rend átszervezése és a folyamatos forráskivonások csak fokozták a katasztrofális állapotokat. Az Orbán-kormány egyszer már felfüggesztett egy szakmai minimumokról szóló jogszabályt, két év elteltével az a legnagyobb eredményük, hogy elhalasztják az új számonkérését is. Annak ugyanis egyetlen hazai kórház sem képes megfelelni – írja a Népszava – online.

A mai helyzetkép szerint csődközelben vannak a patikák, "kihalóban" a háziorvosok, leállófélben a betegellátás, végeredményben pedig: a betegek teljesen kiszolgáltatottak az államnak.

Hatalomra kerülve szinte azonnal felfüggesztette a szakmai minimumfeltételek egy részét az Orbán-kormány, mondván: azok hatályba lépése a "működőképességet fenyegeti". Szócska Miklós egészségügyi államtitkár rendszeresen érvelt azzal első nyilatkozataiban, hogy a gyógyítás körülményeinek szigorú feltételeit csak az általuk átalakított, jól felépített struktúrában lesz értelme számon kérni. Az utóbbi néhány nap bebizonyította: nem kifejezetten sikerült a terve, hiszen a januártól, illetve májustól államosított fekvőbeteg-ellátórendszerben, továbbá a júliustól működő új betegellátási struktúrában egyetlen magyar kórház sem felel meg azoknak a szakmai minimumoknak, amelyek az állampolgárok biztonságos és gondos gyógyítását garantálnák – húzza alá a cikk.

Módosították ugyanis az egyes egészségügyi ellátások új minimumfeltételeit tartalmazó rendeletet, s egyúttal meghosszabbították az azoknak való megfelelés határidejét. A rendelet, amelyen előtte hónapokon át dolgoztak, végül június elsején jelent meg, s a feltételeknek való megfelelésre több hónapos határidőt hagyott: a fekvőbeteg-szakellátást nyújtó szolgáltatók esetében november 1-ig, míg a járóbeteg-szakellátást és diagnosztikai szolgáltatást nyújtó egészségügyi szolgáltatók esetében 2013. március 1-ig.

Csakhogy az országos tiszti főorvos múlt csütörtökön kikotyogta: az ÁNTSZ tapasztalatai is azt igazolták, hogy Magyarországon egyetlen kórház sem felel meg minden tekintetben az új minimumfeltételeknek, ezért úgy vélik, a hatósági ellenőrzések és az esetleges engedélyek megvonása előtt módosítani kellene a rendeletet. Paller Judit szerint egyértelművé vált, "meg kell nyitni a jogszabályt", ezért az ÁNTSZ inkább közreműködik abban, hogy milyenek legyenek a tényleges minimumfeltételek.

Nem is kellett sokat várni, a Magyar Közlönyben megjelent módosítás értelmében a kórházak esetében ez év november helyett 2013. március 31-ig, a járóbeteg-szakellátást és diagnosztikai szolgáltatást nyújtó egészségügyi szolgáltatók esetében jövő év márciusa helyett május 1-jéig ellenőrzi a minimumfeltételeknek való megfelelést az ÁNTSZ. Ezzel egyidőben az egészségügyi államtitkárság közleménye szerint a kórházak a fenntartóik útján 2012. október 1-jéig egyedi támogatás iránti kérelmet nyújthatnak be az egészségügyért felelős miniszterhez. Az egyszeri támogatást a követelmények tárgyi biztosítására, az egészségügyi szolgáltatás céljára szolgáló ingatlan felújítására, az egészségügyi szolgáltatás nyújtásával összefüggő, illetve a betegek komfortérzetének javítását szolgáló fejlesztésre igényelhetik az intézmények.

Az újabb "halasztás" és a kapkodó kármentés hatására a Magyar Kórházszövetség elnöke közölte: már az új minimumfeltételek megjelenésekor tudni lehetett, hogy korrekcióra lesz szükség. Rácz Jenő szerint a szakma egyfelől jogos elvárásokat fogalmaz meg, azok azonban inkább az egészségügyi ellátás optimális feltételei, amelyek a gyakorlatban - az egészségügy jelenlegi körülményei között - sajnos nem valósíthatóak meg, így még az is lehet, hogy további korrekciókra lesz szükség.