A járványügynek már most fel kell készülnie ezen kórokozók megjelenésére, és „nem akkor fejvesztve kapkodni, amikor már itt van a probléma”.
Nem az a kérdés, hogy a Pécsett is megtelepedett inváziós szúnyogfajok által terjesztett betegségek, mint a Deungue-láz, a Chikungunya-láz és a Zika-vírus nálunk is megjelennek, hanem az, hogy mikor – mondta a bama.hu-nak Jakab Ferenc professzor. A PTE Virológiai Nemzeti Laboratóriumának igazgatója szerint erre fel kell készülnie a diagnosztikának és az egészségügyi ellátásnak is.
A virológus ugyanakkor a Dunántúli Naplónak azt is kiemelte: a helyzet egyelőre még semmiképpen nem aggasztó, azzal, hogy a hangsúly azon van: „egyelőre”. Mint arról korábban lapunk beszámolt, az úgynevezett inváziós szúnyogfajok, köztük az ázsiai tigrisszúnyog, a japán bozótszúnyog és a koreai szúnyog megjelentek és stabil populációt alakítottak ki Magyarországon és Baranyában is.
Jakab Ferenc tájékoztatása szerint a probléma ezen fajokkal, hogy utódaikra is átörökítik a fertőző betegségeket. Azaz – magyarázta – egy fertőzött szúnyog, fertőzött petét fog rakni, így a kórokozó nagyon könnyen elterjedhet, mert meglesz a vektorszervezet. Magyarországon ezek a vírusok nincsenek jelen, de a terjedésükhöz szükséges vektorszervezet, a szúnyog már igen – mutatott rá rögzítve: az egészségügynek és járványügynek már most fel kell készülnie ezen kórokozók megjelenésére, és „nem akkor fejvesztve kapkodni, amikor már itt van a probléma”.