• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Csak ijesztgetés a gyógyszer-nagyker államosítása?

Lapszemle Forrás: Világgazdaság Online

A beszállítók attól tartanak, hogy az adósságrendezés során a tőke egy részének elengedését is elvárják majd.

Azon kívül, hogy az ötlet megszellőztetésével a kormány nyomást gyakorolhat a cégekre a kórházak adósságmentesítése során, más értelmes célja nem látszik annak, hogy állami monopóliummá tennék a gyógyszer-nagykereskedelmet – írja a Világggazdaság online.

A patikákat döntő részben három nagy nagykereskedő látja el orvossággal: a Hungaropharma, a Phoenix és a Teva gyógyszergyár divíziója, a Humantrade. Ezek a cégek a kórházak ellátásában is részt vesznek, azon a piacon azonban az Euromedic-Pharma az első számú, amely több mint 130 gyártó termékeit szállítja.

Az egyik lehetőség szerint a kormány e cégek bevételét szeretne becsatornázni a központi költségvetésbe. A három nagy magyar gyógyszercég, a Richter, az EGIS és a Béres által közösen tulajdonolt Hungaropharma a 2013-as konszolidált mérlegbeszámoló szerint 231,8 milliárd forintos nettó árbevétel mellett 2,1 milliárdos adózás utáni eredményt könyvelhetett el. A német tulajdonú Phoenix Pharma, amely az egykori Pest megyei Gyógyszertárak Nemzeti Vállalata jogutódjaként jött létre, 214,7 milliárd forintos árbevétel mellett 4,4 milliárdos adózott eredményt ért el 2013-ban. Az 1995-ben alakult, izraeli tulajdonú vállalatcsoporthoz tartozó Euromedic-Pharma tavalyi árbevétele 46 milliárd forint, adózott eredménye 0,6 milliárd forint volt. A TEVA Gyógyszer-nagykereskedelmi divíziójának eredményéről nincsenek nyilvánosan hozzáférhető adatok, az előbbiekből is látszik azonban, hogy maximum tízmilliárd forint körül lehet a nagykereskedők éves nyeresége.

Zombor Gábor a Világgazdaságnak adott interjújában is hangsúlyozta, hogy az adósságrendezés során „mindkét fél céljait megnyugtatóan szolgáló" megoldásra törekszik a kormány, miután a teljes kórházi adósság átkerül egy központi szervhez. Az általunk megkérdezett beszállítók azonban attól tartanak, hogy a cégektől nem csak a késedelmes fizetés miatti kamatok, de a tőke egy részének elengedését is elvárják majd a „hosszú távú megnyugtató rendezés érdekében".

Többen úgy vélik, a gyógyszer-nagykereskedelem államosításáról szóló hírek már ennek a folyamatnak igyekeznek megágyazni azzal, hogy bizonytalanságban tartják a későbbi alkupartnereket.