A nevelőszülők közül sokan úgy érzik, magukra maradtak.
Miközben 500 órás tanfolyamra kell járniuk a nevelőszülőknek, a gyakran súlyosan sérült gyerekek problémáinak megoldásában sokan egyedül maradnak. A fizikailag, érzelmileg elhanyagolt, vagy szexuális zaklatott gyerekeket szakemberhez kellene vinniük, ám a kormány ennek biztosításáról megfeledkezett, amikor a gyermekvédelmi szabályozást módosította – olvasható a Népszava – online oldalán.
Egy három gyereket nevelő szülő havi fizetése alig több, mint 90 ezer forint, a kormányzati kommunikáció viszont arról szól, hogy elismerik a munkájukat, és a teljes bevételük a háromszázezer forintot is elérheti A nevelőszülők közül sokan úgy érzik, magukra maradtak. A tanulási nehézségekkel küzdő, mentálisan is sérült gyerekek kezeléséhez nem, vagy alig kapnak segítséget. Legalábbis ezt állítják a lapunkat megkereső családok. Nevüket nem merték vállalni, mert – mint írták – korábban, hasonló témában megjelent cikkünk után „néhányan fenyegetést kaptak. Vannak, akik figyelik, hogy a közösségi oldalon ki mit oszt meg, és mire nyom like-ot a neten".
A Népszavát megkereső nevelőszülők leírták, hozzájuk a családjukból kiemelt, fizikailag, érzelmileg elhanyagolt, vagy szexuális zaklatott gyerekek kerülnek. „Sokszor történik olyan, hogy hívják a nevelőszülőt és már másnap viszik is hozzá a gyereket, de előfordul, hogy egy telefonos értesítést követően 15 perc múlva már meg is érkeznek vele." Szinte kivétel nélkül nagyon súlyos problémákkal küzdenek, nem ritka az alkohol szindrómás, drogfüggő baba, sok kisgyerek alultáplált, koszos, rühes vagy tetves. Viszonylag sokan különböző mértékben sérültek, illetve komoly pszichiátriai betegséggel küzdenek.
A problémákról általában nem tájékoztatják a nevelőszülőt, akinek egyedül kell megfelelő szakembert keresnie, és kigazdálkodnia a pénzt a kezelésre. A „városokban könnyebb segítséget találni, de kistelepüléseken ez embert próbáló feladat elé állítja a nevelőszülőket".
Balog Zoltán emberi erőforrás miniszter tavaly év végén jelentette be, hogy a kormány módosította a gyermekvédelmi szabályozást azért, hogy 2017. január 1-jétől a 12 évesnél fiatalabbak nevelőszülőkhöz kerüljenek, akiknek a képzése 60 óráról 500 órára nő – emlékeztet a portál.
További részletek a nepszava.hu-n.