A szentgotthárdi poloska ügyben a belügyi tárca szerint a kommunizmus örökségét kellene felszámolni.
Csak szezonális az ágyipoloska-fertőzöttség, a folyamatos higiéniai és fertőzésmentesítés az elmúlt öt évben több mint 106 millió forintba került – többek között ezt válaszolta a népszava.hu kérdésére a Belügyminisztérium a szentgotthárdi fogyatékos otthonnal, hivatalos nevén a Rábaparti Integrált Szociális Intézménnyel összefüggő ágyi poloska-ügyben.
Nemrég az Átlátszó hozta nyilvánosságra: a pszichiátriai betegeket gondozó otthonban ágyi poloskák lepik el az ápoltakat. A rovarok öt éve jelentek meg, azóta nem sikerült kiirtani az élősködőket, sőt egyre súlyosabb a helyzet. Ahogy leírták: olyan, mintha „kormos lenne az ágynemű, de a fekete szemcsék mozognak. Nem csak a paplanon, a lepedőn is sokan vannak.” Újabb információjuk szerint jelenleg egy épületrész tisztasági festése történik, de az ágyi poloskák a lámpák búrája alá is befészkelték magukat.
Bacsák Dániel kriminológus-szociológus – aki korábban dolgozott az intézményben – lapunknak arról beszélt az ügy kapcsán: „Az ápolók tehetetlenségénél már csak a fenntartó inkompetenciája nagyobb”
Rákérdeztünk a minisztériumnál, hogy Fülöp Attila, a szociális területet is irányító államtitkár felelősnek érzi-e magát a kialakult helyzetért, és esetleg tervez-e valamilyen lépést. Azt a választ kaptuk, hogy a „gondoskodáspolitikáért felelős államtitkár közvetlen felelőssége a konkrét ügyben nem felvethető. A fenntartó irányába tett vezetői intézkedések mellett az államtitkár személyesen alakított ki a korábbiaknál magasabb szintű és szorosabb együttműködést az illetékes hatóságokkal.”
Érdeklődtünk arról is, hogy más tömegintézményben is van-e hasonló probléma. A minisztérium visszautasította a tömegintézmény kifejezést, és kijelentette: az állam ilyet nem tart fenn. A fertőzöttség pedig csak időszakonként, és csak egy-egy intézményben jelenik meg.
Kitért arra is, hogy cél „országszerte felszámolni a kommunizmus örökségét, és a nagy, több száz fős intézmények helyett 6-12 fős lakóotthonokat kialakítani. Ilyen támogatott lakhatásba eddig 3000 gondozott költözött már ki.”
További részletek a cikkben.