Létezik egy baktériumtörzs, amely részegséget okoz, még akkor is, ha az ember egy korty alkoholt sem ivott.
Képzeld el, hogy rendőr vagy, és észreveszel egy autót, amely össze-vissza kanyarog előtted az úton. Megállítod a sofőrt, aki láthatóan ittas, de akadozó szavakkal azt bizonygatja, hogy egy kortyot sem ivott. Te hinnél neki? Pontosan ez történt egy belga férfival is, akit 4 éven belül háromszor vádoltak meg ittas vezetéssel, írja a Dívány.
A belga sofőrt gyanússá tette, hogy egy sörfőzdében dolgozott, ám az eljárás során végig azt állította, hogy mielőtt a volán mögé ült volna, soha nem ivott. Végül három orvos is megerősítette, hogy egy auto-brewery syndrome, vagyis magyarul önsörfőző-szindróma nevű állapotban szenved, ezért felmentették.
A hozzá hasonló emberek a bélrendszerükben olyan mikrobákat hordoznak, amelyek a cukrok és szénhidrátok lebontásakor abnormálisan magas alkoholszintet hoznak létre a szervezetben.
Egy másik hasonló esetben egy női érintettnél a megengedett véralkoholszint négyszeresét mutatták ki, de 2016-ban őt is felmentették a vádak alól, miután az orvosok ugyanezt a szindrómát diagnosztizálták nála.
A téma egyik kutatója, Bill Sullivan mikrobiológus kiterjedt vizsgálatokat végzett arról, hogy a mikrobiom hogyan befolyásolja az egészséget, a hangulatot és viselkedést. Így jött rá, hogy egyes, a belekben élő baktériumfajták, amelyek az önsörfőző-szindrómáért is felelősek, a magas alkoholszint következtében zsírmájbetegséget is okozhatnak, írja a Dívány.