Leszámolt a saját istenségébe vetett hittel Csernus Imre.
A pszichiáter könyve, a Drogma a közelmúltban jelent meg. A szakember kezelési módszereiről, az agresszív hangvételről továbbá a függőségről beszélt a Magyar Nemzetnek.
Szerinte aki önmagában nem hisz, az a saját hiányzó önbizalmát próbálja kompenzálni a másik által, ezért van sok társfüggő.
- Ezt a kapcsolatot szerelemnek hívja, pedig nem más, mint egy pótszer használata. Persze az ember a pótszert birtokolni is akarja. Belső stabilitás nélkül nem lehet szerelmesnek lenni. Enélkül a férfi nem férfi, a nő is csak nőnemű – mondta Csernus Imre.
Úgy véli, a férfiak legtöbbje is csak racionális szempontból erős, de emocionális szempontból nem. - Az alkalmazkodás két fél között csak akkor következik be, ha el merik egymásnak mondani nemcsak a jót és a szépet, hanem a másik negatív tulajdonságait is, amik ártanak. Ha én önmagámmal szemben nem vallom be, hogy milyen vagyok, akkor hogyan fogom felismerni a hibát a másikban? Vagy hogyan fogok akkor a saját hibáimon változtatni? – tette fel a kérdést.
A pszichiáter elmondta, a társfüggőségre a megoldás az lenne, ha az iskolákban bevezetnék a mentálhigiénés oktatást, mivel szerinte nagyon kevés a hiteles szülő.
Csernus Imre könyvében érinti a dizájnerdrogok problémáját. Véleménye szerint a droghasználat mögött mindig valamilyen személyes defektus áll vagy valamilyen személyes defektus miatt kialakult személyiségtorzulás, -zavar.
- Ennek a megváltoztatása nehéz, nem pedig a megvonási tünetek elviselése. A függőségben, legyen az drog, alkohol vagy játékszenvedély, egy dolog a közös: a félelem. A félelem feszültséget generál. Ezt a feszültséget mindenki máshogy, ki piával, ki kajával, ki vásárlással, ki társfüggőséggel, ki ön-marcangolással vezeti le – tette hozzá.