• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Csodálatos verseket írt a most elhunyt újszíves magyar lány

Lapszemle 2023.03.14 Forrás: mandiner.hu
Csodálatos verseket írt a most elhunyt újszíves magyar lány

Ő volt az első magyar gyermek, aki új szervet kapott külföldről, Ambrus Fanni életét 11 évvel tudták meghosszabbítani az orvosok.

Fanni bizonyos tekintetben első volt Magyarországon: az Eurotranszplant nemzetközi szervcsereszervezethez való csatlakozásunk óta ő volt az első gyermek, aki új szervet kapott külföldről. Természetesen ahhoz, hogy a kislányon sikeres szívátültetést hajthassanak végre azon a februári napon, szükség volt megannyi orvos tudására, évtizedes tapasztalatára és persze szerencsére is - írta riportjában a mandiner.hu.

„A transzplantáció nagy győzelem, de mégis, akinek átültetett szerve van, az krónikus beteg. Jó életminőségük lehet, de nem számítanak egészségesnek” – mondta a Mandinernek általánosságban az egyik, transzplantációkat is végző hazai orvos.

„Akinek beültetett szerve van, az tudja, hogy a hasonló tragédia sajnos benne van a pakliban” – ezt már Szalamanov Zsuzsa, a Transzplantációs Alapítvány kuratóriumi elnöke mondja a lapnak. Ő tudja, miről van szó, hiszen 26 éve vezeti a szervátültetettek segítését magára vállaló alapítványt, 28 éve pedig ő maga is transzplantált. „Nálunk sokkal hamarabb keletkezhet szepszis, vagyis gyulladás, mint a nem szervátültetetteknél. Hogy a kapott új szerv ne lökődjön ki, folyamatosan gyógyszert kell szednünk” – hangsúlyozza. Ez különösen nem egyszerű a kamaszoknál, „az ő fókuszukban a legkevésbé van ez jelen” – mutat rá.

Mint mondja, úgy tudja, Fanninak a legsúlyosabb kilökődése volt, az utolsóval került kórházba. „Nyolcéves kora óta ismerem, még a kórházban barátkoztunk össze nem sokkal azután, hogy új szívet kapott. Volt velünk Svájcban sítáborban és csodálatos, de nagyon nyomasztó és depresszív verseket írt már 12 éves korában. Két évvel ezelőtt ő nyerte meg a fotópályázatunkat is, hátborzongató képsorozatával, ahol három irányból látható az arca, rajta szomorú feliratokkal” – mondja. Ritka egyébként, hogy kamaszok ilyen nehezen dolgozzák fel a beavatkozást.