A projekt konkrét eredményeként konténeres víztisztító berendezés készül a kistelepülsekre.
Csökkenhet a mikroszennyeződések koncentrációja, ezáltal javulhat a felszíni vizek minősége az ELTE Természettudományi Kar Környezettudományi Kooperációs Kutatóközpont szakembereinek közreműködésével fejlesztendő víztisztító berendezés és új víztisztítási technológiák kidolgozásával - számolt be róla a pharmaonline.hu.
Az ELTE TTK Környezettudományi Kooperációs Kutatóközpont vezetésével létrejött konzorcium „Innovatív fotooxidációs víztisztítási technológia kidolgozása szerves mikroszennyezők eltávolítására biológiai úton tisztított szennyvizekből" címmel nyert támogatást a Nemzeti Versenyképességi és Kiválósági Program keretében. A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg, 677,14 millió Ft összköltséggel.
A felszíni vizekbe kibocsátott, biológiai úton tisztított kommunális szennyvizek szerves mikroszennyezőket tartalmazhatnak, azok biológiai úton történő lebontásának korlátozott volta miatt. A szennyvízkezelő telepre befolyó, valamint a kezelt, elfolyó víz elemzése alapján bebizonyosodott, hogy több, vényköteles és szabad forgalmú humán gyógyszer hatóanyagának koncentrációja nem csökken jelentős mértékben a szennyvízkezelés során. A tervezett fejlesztés eredményeképpen megvalósított technológia a potenciális környezeti veszélyt jelentő szerves mikroszennyezők koncentrációjának csökkentésével hozzájárul a felszíni vizek, mint befogadók minőségének javításához, a vízi ökológiai rendszer és az ivóvízbázisok védelméhez. A teljes beszámoló