Egy kis tisztázó áttekintés következik azért, hogy tudja, kire bízza a gerincét, vagyis mi a különbség a szakmák között.
Sokszor halljuk páciensektől: "Voltam csontkovácsnál, jól megroppantotta a hátam." Ilyenkor az emberben egy pillanatra megfagy a vér – főleg, ha tudjuk, mennyi félreértés, tájékozatlanság és ebből adódóan opcionális veszélyek rejlenek a témában, írja a webbeteg.hu.
Az alábbi cikkben egy kis tisztázó áttekintés következik azért, hogy tudja, kire bízza a gerincét, vagyis mi a különbség a csontkovács, a manuálterapeuta és a kiropraktőr között.
Csontkovács – akár ön is lehet…
A „csontkovács” Magyarországon nem védett szakmai cím. Gyakorlatilag bárki elvégezheti, akár egészségügyi végzettség nélkül is. Manapság egyre több hétvégi „csontkovács képzés” hirdeti magát: szombat reggel bemegy az ember, vasárnap este pedig már „gerinckezelőként” jön ki, kezében a tanúsítvánnyal. Ez alatt a két nap alatt elméletileg megtanulja több mint 100 ízület kezelését.
Manuálterapeuta – szigorú képzés, orvosi háttérrel
Manuálterapeutának csak orvos vagy gyógytornász jelentkezhet Magyarországon. És itt nem áll meg a történet: a manuálterápia egy külön, két évig tartó képzés, 7 kisebb és egy nagy vizsgával, komoly szakmai háttérrel.
Orvosként is, gyógytornászként is az egyetemen két év az anatómia képzés, majd a manuálterápiás képzésen ezt még tovább mélyítik. Egyetlen gerincszegmentum funkcionális anatómiáját másfél napig tanítják, és még így is tudnak újat mondani. Ezután jön a vizsgálati módszer, majd a kezelési technikák.
Itt nincs gyors roppantás – itt pontos diagnózis van, célzott beavatkozás, tudományos alapokon.
Kiropraktőr – egyetemi szintű, hosszú képzés külföldön
Kiropraktika oktatása Magyarországon nincs, így a kiropraktőrök külföldön tanulhatnak. A képzés helyszínétől függően 5–7 éves egyetemi szintű oktatásról van szó, anatómiai, élettani, biomechanikai alapokkal, gyakorlattal, klinikai vizsgákkal. A végzett kiropraktőrök doktori címet viselnek – nem véletlenül.
Ők is ízületekkel dolgoznak, de magas szintű tudás birtokában. A jó kiropraktőr tudja, mikor és mit szabad, és mikor kell inkább továbbküldeni a pácienst más szakemberhez.
A teljes információ a cikkben.