A csontépítő szereket támogatott formában csak annak engedélyezik felírni, akinek már legalább két törése volt.
Hazánkban mintegy 600 ezer nő és 300 ezer férfi szenved a csontritkulás enyhébb vagy súlyosabb formájában. A nőket a menopauza után, a férfiakat 55 éves kor fölött kezdi fenyegetni a „néma kór", amellyel sokan csak akkor törődnek, amikor már szenvedést okoz. Maga a csontritkulás ugyanis sem kezdődő, sem előrehaladott formájában nem fáj – mondta el dr. Deák Magdolna, a Szegedi Tudományegyetem Reumatológiai Klinikájának egyetemi tanársegéde a Szabad Földnek. A fájdalmat a szövődményként kialakuló csonttörés, például a csigolya-összeroppanás okozza. A legfélelmetesebb a combnyaktörés, amely után minden negyedik-ötödik beteg fél éven belül meghal – nem feltétlenül a törés, hanem az ágyhoz kötöttség, a felfekvéses sebek elfertőződése miatt.
A csontritkulás folyamatát a kockázatok, a kezdeti csontsűrűség felmérésével, állandó ellenőrzéssel, a kalcium- és D-vitamin-tartalmú, illetve szükség esetén a csontanyagcserét befolyásoló készítmények rendszeres használatával leginkább csak megelőzni vagy lassítani lehet. A magyar betegek jó része azonban kevéssé egészségtudatos, s alacsony a jövedelme. Az egészségbiztosító is szegény, így szigorúan szabályozza, mit támogat. Ezért a betegút lassú és macerás.
Dr. Deák Magdolna elmondta azt is, hogy létezik már olyan modern gyógyszer, amely nem a csontbontást akadályozza, hanem hatékonyan segíti a csontépítést. Például az egyik ilyen injekció egyhavi adagja akkor is 10 ezer forintba kerül a betegnek, ha 90 százalékban támogatja az egészségbiztosító. Magyarországon támogatott formában csak annak engedélyezik felírni, akinek már legalább két töréses szövődménye volt. Támogatás nélkül viszont a nagyobb jövedelműeknek is túlzottan drága.