Csak a budai gerincgyógyászati központban, ahol a legsúlyosabb gerincbeavatkozásokat végzik, mintegy 200 műtétet mondanak le.
Keddtől mindenütt leállítják a nem sürgős beavatkozásokat, műtéteket. Ezeket csak akkor nem halasztják el, ha az ellátás hiánya miatt a beteg közvetlen életveszélyes állapotba kerülne, vagy súlyos, maradandó egészségkárosodást szenvedne. Továbbra is elvégzik a transzplantációkat, az onkológiai- és kardiológiai ellátásokat, valamint a mesterséges megtermékenyítést - írta a népszava.hu. A tervezett ellátások leállítása miatt a kórházaknak több ezer embert kell kiértesíteniük arról, hogy elmaradnak a műtétek. Csak a budai gerincgyógyászati központban, ahol a legsúlyosabb gerincbeavatkozásokat végzik, mintegy 200 műtétet mondanak le.
Egyre kaotikusabbá vált a PCR-tesztekhez a minták levétele és az eredmények visszajelzése – derül ki a Népszavához eljutott panaszokból. Lapunknak vidéki mentők jelezték, hogy a karanténszabadító tesztjük eredményét a minta levételétől számított hét-nyolc nap múlva sem kapták meg. Enélkül viszont nem tudnak visszamenni dolgozni. Az Országos Mentőszolgálat kommunikációs igazgatójának válasza szerint nincs baj. Azt írta: „Az új koronavírus járvány kezdete óta (márciusától napjainkig) az Országos Mentőszolgálat állományának 1,5 százalékánál volt pozitív a COVID-19 PCR-teszt, nagy részük már túl van a fertőzésen és visszaállt dolgozni. Kontaktként jelenleg az állomány kevesebb, mint 1 százaléka van átmeneti karanténban, mely belátható, hogy nem érinti a működésünket. Az egészségügyi dolgozóknak a karantén feloldásához szükséges PCR mintavételét késedelem nélkül elvégezzük, a Nemzeti Népegészségügyi Központ pedig a járvány dinamikájához igazítva jelentősen növelte a laborkapacitásokat.”
Más forrásból viszont úgy tudjuk: a mentők továbbra sem tudnak eleget tenni a napi mintavételi kéréseknek, hiába siettek a segítségükre az orvostanhallgatók is. A múlt héten több olyan nap is volt, amikor több ezer helyszínre nem értek oda a mintavevők.