Az újonnan megalkotott sebtapasz képes elősegíteni az olyan sérülések kezelését, amelyek alapvető esetben csak nehézkesen gyógyulnának meg.
Az egyik új felfedezésről a Science Advances folyóiratban számoltak be a kutatók, ami nem más, mint egy high-tech ragtapasz, ami rugalmas polimer anyagból készült, és az antibiotikumok mellett alacsony áramerősség szállítására képes. Az elektroterápiával kapcsolatban ugyanis kimutatták, hogy a sebek elektromos stimulációjával elősegíthető a gyógyulás azáltal, hogy az serkenti a kollagén termelődését, és vonzza az immunsejteket. A szerkezetben található bioszenzorok emellett észlelik, és rögzítik a seb gyulladásának, fertőzési szintjének és gyógyulási folyamatának részleteit. A ragtapaszban egy gélcsomagba helyezik el az antibiotikumot, ami egy elektróda által stimulálva oldódik fel - ismertette az index a Pennsylvaniai Egyetem találmányának részleteit.
Mint Yuanwen Jiang, a Pennsylvaniai Egyetem biomérnöke kifejtette, a felfedezés új kapukat nyithat meg előttük, mivel megvizsgálhatják, mi történik molekuláris szinten. A technológia ugyanakkor egyelőre kísérleti fázisban van, mivel nem próbálták még ki embereken, csak rágcsálókon, ezek a tesztek viszont sikeresnek bizonyultak. A vizsgált állatok cukorbetegség okozta sebeinek időbeli változásait ugyanis felmérte a ragtapasz, majd két hét alatt teljesen begyógyultak.
A Magyar Orvosi Kamara 2020-as közlése szerint a krónikus sebek gyógyítása sok megoldatlan kérdést vet fel, és a sebkezelés hatékonysága nemcsak Magyarországon, hanem világszerte sem megfelelő. Ahogy megfogalmazták, a szakszerűtlen sebkezelés következménye az olyan szövődmények, mint az orbánc, cellulitis, gangréna és szepszis előfordulásának magas száma, amelyek ellátási költsége az egekbe rúg, és a beteg életét is veszélyeztethetik.