A járvány gócpontjának számító Victoria államban például egyetlen egy figyelmeztető értesítést sem sikerült kiküldeni a felhasználóknak.
Finoman szólva sem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket a kontaktkövető alkalmazások, melyeket a koronavírus-járvány terjedésének megakadályozása miatt fejlesztettek ki közel 50 országban - írta a 24.hu.
Az applikációk lényege alapvetően minden esetben az, hogy értesítsék azokat a felhasználókat, akik jelentős ideig közeli kapcsolatban voltak egy igazoltan koronavírus-fertőzött személlyel. Ez elméletben ugyan jó ötletnek tűnt, de a gyakorlatban már látszik, hogy szinte egyenlő a nullával a hatékonysága.
A kudarcnak alapvetően több, egymásra épülő oka van, ráadásul az alkalmazásoknak komoly adatvédelmi kockázatai is fennállnak, mert egyrészt a kormányok visszaélhetnek a felhasználók adataival, ráadásul azokhoz a hekkerek is könnyen hozzáférhetnek.
Franciaországban júniusban tették elérhetővé a StopCovid névre hallgató kontaktkutató alkalmazást, amit elég rövid idő alatt le is töltöttek kétmillióan. A kormány hitt benne, hogy ezzel elkerülhetők lesznek az újabb fertőzések és halálesetek, de a lendületük hamar alább is hagyott, amikor kiderült, hogy három hét alatt mindössze 14 embert értesített az applikáció, hogy fertőzöttségnek volt kitéve.
A példa nem egyedi, a 25 milliós lakosú Ausztráliában ugyan hatmillióan leszedték a Covidsafe appot, de a járvány gócpontjának számító Victoria államban például egyetlen egy figyelmeztető értesítést sem sikerült kiküldeni a felhasználóknak. Méf több ország, még több kudarc a cikkben