A jogszabály évtizedekre meghatározhatja a magyar családpolitikát.
Mégsem tárgyalta múlt heti ülésén a családjogi törvény egy alkalommal már finomításra visszaküldött tervezetét a kormány, a tervek szerint ezen a héten napirendre veszik. A jogszabály így legkorábban a hét második felében kerülhet az Országgyűlés elé – értesült a Magyar Hírlap. Mivel sarkalatos, tehát a jövőre életbe lépő, új alaptörvényben nevesített törvényről van szó, így vélhetően legkésőbb december 23-án, idei utolsó ülésnapján szavaznia kell róla a Háznak.
A jogszabály – akárcsak a fideszes módosítókkal a nyári ülésszak utolsó ülésén alapjaiban megváltoztatott egyházi törvény – kidolgozásáért a KDNP felel. Harrach Péter, a kisebbik kormánypárt frakcióvezetője pedig még június végén nyilatkozott úgy, hogy a koncepció már akkor átment a széles körű társadalmi, politikai egyeztetésen, „konzultáltunk egyházakkal, civilszervezetekkel, például a Nagycsaládosok Országos Egyesületével".
A közelmúltban a témában rendezett konferencián Harrach úgy fogalmazott, a gyermekvállalási kedv erősítését az szolgálja, ha Magyarország biztonságos és kiszámítható családpolitikát folytat, ezért fontos beépíteni a közgondolkodásba, hogy családban élni jó, a gyermekvállalás pedig nemcsak nehézséget, hanem örömet is jelent.
Elmondta azt is, a kétharmados támogatást igénylő családjogi törvénybe beépítették a családok adórendszeren keresztüli támogatását, és a jogszabály évtizedekre meghatározhatja a magyar családpolitikát. Figyelmeztetett ugyanakkor, ha a házasodási és a gyermekvállalási mutatók a mostani szinten maradnak, akkor a század végére 5,2 millióra csökken a népesség.